Badania: dieta dziecka nieodwracalnie wpływa na mikrobiom żołądka

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Czekoladowe mikołaje i zajączki jednak nie są najlepszym pomysłem na prezenty dla dzieci. Okazuje się, że zbyt duża podaż cukru i tłuszczów w dzieciństwie może zmienić mikrobiom na całe życie, niezależnie od tego, czy nauczysz się później jeść zdrowo.

Przełomowe badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z UC Riverside na myszach. Wyniki pokazały, że niezdrowe pożywienie w młodym wieku może zredukować liczbę “dobrych” bakterii. “Co prawda badaliśmy myszy, jednak ich organizmy zachowują się w wielu przypadkach podobnie do ludzkich, przykładowo, mikrobiom dzieci na diecie zachodniej, bogatej w tłuszcze i cukry nadal odczuwa jej skutki nawet 6 lat po okresie dojrzewania” – powiedział Theodore Garland, fizjolog.

W badaniu opublikowanym na łamach Journal of Experimental Biology, zespół Garlanda eksplorował wpływ mikrobiomu w 4 grupach myszy. W 1. żywione były zachodnią dietą, w 2. w połowie karmione zdrową dietą, w 3. z dostępem do koła do ćwiczeń i w 4. bez dostępu. Po 3 tygodniach wszystkie zwierzęta wróciły do standardowej diety. Po 14 tygodniach sprawdzono różnorodność i liczebność bakterii w organizmach.

Zanotowano znacznie zmniejszoną liczbę Muribaculum intestinale w grupie z dietą zachodnią. Bakterie te biorą udział przy metabolizmie węglowodanów. Zwiększyła się również wrażliwość bakterii jelitowych podczas ćwiczeń. Wywnioskowano, że grupy bakterii mogą wpłynąć na ilość energii, którą dysponujemy w trakcie dnia.

Być może powiedzenie “jesteś tym, co jesz” powinno zostać zmienione na “jesteś tym, co jesz od dziecka”.

Źródło https://bit.ly/3oNXVXa

Reklama