Badanie: Pieniądze jednak mogą kupić szczęście. I nie jest ono takie drogie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin


Niemieccy naukowcy odkrywają moc pieniądza. Na podstawie badań potwierdzają, że może on jednak zagwarantować szczęście.

W eksperymencie studenci musieli uiścić opłatę 350 euro, aby pomóc osobom w potrzebie. Druga grupa studentów otrzymała 100 euro. 60% uczestników zdecydowała oddać pieniądze potrzebującym – dzięki czemu poczuli na początku szczęście. Po miesiącu, Armin Falk i Thomas Graeber (inicjatorzy) skontaktowali się z nimi ponownie. Okazało się, że szczęście i zadowolenie ze swojego wyboru wykazywały tylko te osoby, które postanowiły zatrzymać pieniądze. Najszczęśliwszą z grup okazała się jednak dodatkowa, w której uczestnicy zdecydowali się oddać pieniądze potrzebującym i jednocześnie zatrzymać część dla siebie.

Według naukowców z University of Texas w Austin, to nie rzeczy stricte materialne, a doświadczenia sprawiają nam szczęście. Przykładowo, kupno laptopa za 3 000 dolarów nie sprawi, że uśmiechniemy się od ucha do ucha, podróże już bardziej. W innym eksperymencie poprosili 5 000 osób o ocenę poziomu ich szczęścia, a następnie sprawdzenie czy w ciągu ostatniej godziny czerpali przyjemność z zakupu materialnego lub doświadczalnego.

“W obu badaniach widzimy podobne rezultaty. Kiedy ktoś kupuje doświadczenie, staje się szczęśliwszy” – powiedział badacz, Amit Kumor.

 

Źródło

Reklama