Creative SBS E2500 – recenzja nowego systemu głośnikowego od giganta dźwięku z Singapuru

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Widzisz Creative, myślisz – o, to ta firma, od której kupuję słuchawki od dwudziestu lat. Sam zresztą padłem ofiarą tego uproszczenia, bo od razu przypomniałem sobie niedawno zakupione słuchawki bluetooth do biegania, po czym lawinowo już spłynęły na mnie wspomnienia mojego pierwszego gamerskiego headsetu z czasów pacholęcych, kończąc na pierwszym zestawie 5:1, który zakupiłem do swojego pierwszego kompa. Innymi słowy – wspomnień czar, nostalgia i swego rodzaju zdziwienie, bo sam nawet nie spodziewałem się, że spędziłem z tą firmą tyle lat w swoim życiu. Jak dziś bowiem, wspominam serdecznie, gdy pierwszy raz włączyłem Warcrafta III z nowymi głośnikami i pilocikiem, na którym jedno pokrętło odpowiadało za głos, a drugie za bas. Podkręciłem ten ostatni na maksa i rozkoszowałem się basowymi okrzykami orków.

Nie o tym jednak dziś. Do sprawdzenia w naszej redakcji otrzymaliśmy bowiem system głośnikowy 2.1 Creative SBS E2500. Zabrałem więc zestaw do domu, by sprawdzić co i jak, i gdzie, i po co. Creative SBS E2500 posiada radio FM (którego akurat nie używałem, ale sprawdziłem czy działa i, uwaga, działa), odtwarzacz MP3/USB, Bluetooth 5.0 i wejście AUX. Sparowałem zatem urządzenie z telefonem, podłączyłem do telewizora i rozpocząłem testy.

Pierwsze co sprawdziłem to muzyka. Nie podkręcałem na maksa, bo chcę jeszcze pomieszkać trochę w tym bloku, ale na tej połówce, do której udało mi się dojechać mogę z pewnością stwierdzić, że głośność jest, cóż, głośna. Rozważałem włączanie dźwięków wiertarki, by zagłuszyć remont w mieszkaniu obok, ale postanowiłem ostatecznie porzucić ten pomysł i zrezygnować z zawiści w swoim życiu. Co do samych wrażeń dźwiękowych – dźwięk był czysty, bas głęboki, a samo parowanie – bezproblemowe. Radził sobie zarówno z trapami, jak i muzyką klasyczną, czy rockiem. Bez zastrzeżeń.

Po sprawdzeniu muzyki, przyszedł czas na film. Odpaliłem Peaky Blinders na Netflixie i muszę przyznać, że ów jakże ponury i przygnębiający serial zrobił się nagle jeszcze bardziej przygnębiający i ponury. Co świadczy na plus, gdyż usłyszałem rzeczy, których nie słyszałem wcześniej na wbudowanych głośnikach w telewizorze. Szelesty kartek, przesuwanie krzeseł, dźwięk był dużo głębszy niż zazwyczaj, a dodatkowy aspekt basu, którego nie posiadam w tv, nadał wypowiedziom sławnego/niesławnego Tommy’ego Shelby’ego dodatkowej złowieszczości. To jednak nie był finalny test. Postanowiłem bowiem sprawdzić ostatecznego nemezis każdego zestawu dźwiękowego na świecie. Mam tu na myśli – udźwiękowienie polskich filmów. I tu należy nadmienić, że w większości przypadków niewiele zrobić się da. Z jakiegoś powodu, polskie filmy nagrywane są dyktafonem na telefonie i nawet najlepsze zestawy dźwiękowe nie poradzą sobie z tym szelestem. Na plus Creative’ów należy oddać, że było lepiej niż przeciętnie i faktycznie słyszałem nawet co Tomasz Karolak czasami mówi.

Test nr 3: granie. Jest to dość nieortodoksyjne podejście, gdyż granie na konsoli to jednak stricte słuchawkowa rzecz, postanowiłem jednak sprawdzić czy system Creative’ów poradzi sobie z dźwiękiem przestrzennym w Apex Legends. I, co trzeba oddać, niewiele różnił się od zestawu słuchawkowego. Gdy ktoś nachodził mnie z lewej, słyszałem go z lewej strony, przeciwnicy słyszani z prawej strony natomiast, uderzali prawą flanką. Oczywiście, nie do tego to zostało stworzone, niemniej, w jakiejś grze wyścigowej, fifce z kolegami czy przygodówce z ciekawymi dialogami – myślę, że będzie nawet przyjemniej grać z głośnikami niż na słuchawkach. Także – test na plus.

Reasumując, czas z Creative SBS E2500 spędziłem miło, przyjemnie i, co zaskakujące, wyjątkowo nostalgicznie. Cena też nie zwala z nóg, to jakieś 220 zł, więc stosunek cena/jakość wypada jak najbardziej pozytywnie. Poniżej znajdziecie link, gdzie można owe głośniki zakupić. Idealne miejsce dla tego rodzaju sprzętu to kino domowe w przytulnym salonie lub sypialni, pokój żądnego wrażeń nastolatka, czy wolnostojący zestaw głośnikowi w domu pary, która może i nie uznaje całej tej telewizornii, ale lubi posłuchać sobie offowego irańskiego jazzu, popijając kombuchę i wcinając kimchi. Aliteracja prawie niezamierzona. Serdecznie polecam!

 

Reklama

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/akcesoria-komputerowe/glosniki-komputerowe/glosniki-creative-bezprzewodowe-sbs-2500-2-1

 

P.S. Poniżej statystki, technikalia i inne rzeczy, na których się nie znam aż tak, ale które mogą być dla kogoś interesujące. Dla użytkownika przeciętnego jak ja, pasmo przenoszenia sygnału do szumu etc. to są rzeczy, których po prostu nie rozumiem. Dla mnie to język martwy jak łacina, ale wierzę, że ktoś, kto się zna, na pewno skorzysta. Dla takiego laika jak ja – było super.

Dane Techniczne:

Moc wyjściowa głośników:

 • 7,5 W RMS na kanał (2 kanały)
 • 15 W RMS subwoofer
 • Łącznie: 30 W

Pasmo przenoszenia:  50 Hz ~ 20 kHz

Stosunek sygnału do szumu: ≥75 dB

Masa i wymiar:

 • Głośnik satelitarny (258 g / 1,2 m)
 • Subwoofer (2,15 kg)
 • Przewód zasilający (1,2 m)
 • Pilot zdalnego sterowania na podczerwień (26 g)
 • Kabel jack 3,5 mm na jack 3,5 mm (27 g / 1,5 m)
 • Antena FM (5g/1,5 m)

Wymiary (dł. x szer. x wys.) [mm]:

Reklama
 • Głośnik satelitarny (90 x 75 x 130) mm, (wielkość przetwornika: 3″)
 • Subwoofer (155 x 270 x 264) mm, (wielkość przetwornika: 5″)
 • Pilot zdalnego sterowania na podczerwień (115 x 37 x 18) mm

Wersja Bluetooth: Bluetooth 5.0

Częstotliwość łącza Bluetooth: 2402–2480 MHz

Obsługiwane profile Bluetooth:

 • A2DP (transmisja bezprzewodowa, stereo, Bluetooth)
 • AVRCP (bezprzewodowe sterowanie Bluetooth)

Obsługiwane kodeki: SBC

Częstotliwość skanowania radia FM: 87,5–108 MHz

 

Minimalne wymagania systemowe

 

Windows:

 • Bluetooth z obsługą profilu A2DP stereo

Macintosh:

Reklama
 • Bluetooth z obsługą profilu A2DP stereo

Urządzenia przenośne iOS:

 • iPhone/iPad z systemem iOS 7 lub nowszym w przypadku połączenia Bluetooth
 • Bluetooth z obsługą profilu A2DP stereo

Urządzenia przenośne Android:

 • Telefony/tablety z systemem Android 4.0 lub nowszym w przypadku połączenia Bluetooth
 • Bluetooth z obsługą profilu A2DP stereo

Zawartość opakowania:

 • 2 xgłośniki satelitarne (lewy i prawy)
 • 1 x głośnik niskotonowy
 • 1 x pilot zdalnego sterowania na podczerwień
 • 1 x kabel 3,5 mm na 3,5 mm
 • 1 x antena FM
 • 1 x skrócona instrukcja obsługi

Reklama

Reklama