Które państwa zalegalizują w 2021 r. marihuanę?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

W 2020 r. prawie udało się wprowadzić ustawę Nowej Zelandii i Meksykowi. W 2021 r. do listy dołączają Izrael, RPA oraz Luksemburg. Czy któremuś się powiedzie?

W zeszłym roku Nowa Zelandia sprawdziła, czy społeczeństwo jest gotowe na zalegalizowanie konopi indyjskich. 51,1% zagłosowało na nie, więc postanowiono zaczekać.

W Meksyku, aby ustawa została ostatecznie zatwierdzona, ustawodawcy zobowiązani są do przyjęcia ustawy po wydaniu 5 orzeczeń przez Sąd Najwyższy. Choć 5. decyzja zapadła w 2018 r., tak podczas pandemii dwukrotnie przedłużono sprawę legalizacji z powody dodatkowego czasu, wymaganego do skasowania aktualnej ustawy. Na ten moment, w kraju zalegalizowana jest medyczna marihuana, a w związku z rosnącym problemem z kartelami narkotykowymi, w listopadzie 2020 władze umożliwiły posiadanie 28 gramów suszu oraz hodowanie maksymalnie 4 roślin w domu. Kongres ma czas do końca kwietnia br. na przekazanie ustawy do podpisu prezydenta Andresa Manuela Lopeza.

Termin na legalizację wyznaczył również Izrael. Kraj zdążył zalegalizować medyczną marihuanę już w latach 90. Jednak dopiero w czerwcu 2020 r. uchwalono 2 ustawy o dekryminalizacji. Dwa miesiące później, Izrael stał się największym importerem medycznej marihuany, wyprzedzając Niemcy.

Wiele krajów Afryki decyduje się na legalizację konopi indyjskiej do medycznych celów, jednak to Republika Południowej Afryki postanawia iść za ciosem, planując również legalizację rośliny do użytków rekreacyjnych. Na ten moment termin ustawy nie nakładającej żadnych ograniczeń względem wagi produktu na osobę została przedawniona, a kolejny termin nie został jeszcze ustalony.

Zgodnie z przepisami, w 2019 roku Luksemburg miał być pierwszym krajem, który w pełni zalegalizuje marihuanę, opierając się na depenalizacji medycznej marihuany z 2018 roku. Jak podano do informacji publicznej, wzorowano się na kanadyjskim modelu, wobec czego, aby nowa regulacja została legalnie wprowadzona obowiązywał dwuletni okres. Jedna w 2020 Luksemburg nadal rozważał czy oby jest to słuszna decyzja.

 

Źródło

Reklama