Rewolucyjne odkrycie w zakresie wykrywania raka prostaty. Wynik już po 20 minutach

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Według najnowszych badań z wykryciem raka prostaty bardzo dobrze może poradzić sobie sztuczna inteligencja.

Zespół z drem Lee Kwan Hyim na czele opracował technikę, która pozwala na diagnozę w przeciągu 20 minut. Rak prostaty jest najczęściej spotykanym rakiem u mężczyzn, jednak na ten moment, jego wykrywalność plasuje się na zaledwie 30%. Zaangażowanie sztucznej inteligencji możne zwiększyć ten współczynnik do 100%.

Nowa metoda opiera się na analizie moczu pacjenta przez sztuczną inteligencję, która korzysta z ultraczułego bioczujnika opartego na sygnale elektrycznym. Na początku, naukowcy opracowali ultraczuły system czujników półprzewodnikowych, który mógł wykryć nawet śladowe ilości czterech głównych czynników determinujących raka. Następnie wyszkolili algorytm AI.

Sztuczna inteligencja z powodzeniem zbadała 76 próbek moczu z blisko 100% dokładnością. „Dzięki nowej metodzie, nie będzie trzeba wykonywać biopsji i innych dotychczas przeprowadzanych badań, co pomoże nie tylko w znacznym zmniejszeniu kosztów medycznych, lecz także odciążenie pracowników służby medycznej” – powiedział Jeong, profesor z Asan Medical Center.

 

Źródło

Reklama