Badania: Skąd wzięły się pieniądze?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zespół naukowców z Holandii odkrył punkt w historii wczesnej epoki brązu, który mógł być początkiem znanej nam współcześnie waluty. Badania zostały opublikowane w dzienniku naukowym PLOS ONE.

Do badania wykorzystano nową metodę wykrywania dowodów, posługując się wagą i miarą rzeczy. Okazało się, że w ok. 3 000-2 100 r. p.n.e. wykorzystywano wagę obiektów do określania ich wartości. 70% przedmiotów z brązu miało podobną wagę, co oznacza, że mogły zostać stworzone z myślą o możliwości zamiany. Przykładowo, powstawały przedmioty w kształcie pierścieni, ostrzy topora czy żeber.

Badacze użyli techniki „ułamka Webera”. Porównano ciężar artefaktów z brązu i jeżeli ich waga mieściła się w granicy różnicy 10-procentowej, zostały zaklasyfikowane jako nierozróżnialna za pomocą ludzkiego umysłu para. Sprawdzono korelację 5 000 kawałków brązu z ponad 100 odkrytych wcześniej skarbów Europy.

Odkryto, że 70,3% tych przedmiotów mieściło się w zakresie wagowym 176-217 gramów. Korzystając z metody Webera ustalili, że elementy te są nie do odróżnienia licząc od 195,5 gramów wzwyż. Zależność nie dotyczyła wszystkich przedmiotów, jednak zaobserwowano również, że 71,6% ze 1106 ciężkich żeber pochodzących z 13 różnych miejsc było identyczne pod względem wagowym (185,5 grama).

„Choć archeolodzy nie mają bezpośredniego wglądu w prehistoryczne cywilizacje i rodzaje ich transakcji, nie ma wątpliwości, że pierścienie i żebra były niegdyś metodą płatności” – podsumowują autorzy badania.

 

Źródło

 

Reklama