#powHER

InstaPolecajka-1

Maja Swakowska

@psychosekslogicznie

#powHER jest kobiecym głosem. Głosem, który nie boi się poruszać tematów ważnych, potrzebnych i niekonwencjonalnych. Nie straszne jest mu również poruszanie tematów tabu, jakimi wciąż są (o zgrozo!) seks oraz problemy psychiczne. Głosem takim, jest Sara Tylka, która w swojej instagramowej przestrzeni @psychosekslogicznie, zamieszcza treści związane z edukacją seksualną oraz zdrowiem psychicznym.

Sara jest seksuolożką, psycholożką oraz edukatorką seksualną. Na swoim social mediowym profilu, dzieli się z odbiorcami swoją wiedzą w sposób klarowny, ale jednocześnie profesjonalny. Każdy post, poświęcony jest innemu zagadnieniu z problematyki seksu lub zdrowia psychicznego. Z dokładnością opisuje każdy temat związany z jej specjalnością, a żaden z jej obserwatorów nigdy nie pozostanie bez odpowiedzi, na nurtujące go pytanie.

Dlaczego konto @psychosekslogicznie i działalność Sary są nam potrzebne?

Oprócz wartości merytorycznych, jakie zostają nam przekazane w poszczególnych postach, kryje się coś więcej, a mianowicie normalizacja seksu oraz tematów na temat zdrowia psychicznego. Sara pokazuje nam, że to wszystko jest okej i trzeba o tym rozmawiać i to głośno, absolutnie nie szeptem. Problemy te, dotyczą każdego i każdej z nas, dlatego nie powinniśmy chować ich w szufladce z napisem “tabu”, do której nigdy nie sięgniemy.

Dodatkowo, spójrzcie tylko na te piękne grafiki!

Paulina Junko

@danielleisanxious

W wolnym tłumaczeniu: Danielle jest niespokojna. Bo jak być spokojnym w świecie, który na każdym kroku neguje jej prawo do egzystencji? Komu wierzyć? Najlepiej sobie, choć to często niełatwe. Danielle walczy nie tylko z fatfobią w społeczeństwie, ale także (a może przede wszystkim) że swoimi własnymi demonami. Na swoim koncie dzieli się swoimi zmaganiami ze zdrowiem psychicznym i samooceną.

Na szczególną uwagę zasługuje jej seria zdjęć “Recreating viral images of thin bodies”, czyli “Odtwarzanie viralowych zdjęć szczupłych ciał”, której celem jest poszerzanie świadomości wewnątrz ruchu ciałopozytywności i pokazanie osób, które nie mogą na przykład “schować” fałdek pod ubraniem, a ich brzuch wystaje bez względu na przyjętą pozę.

Danielle dzieli się też hejtem, który codziennie spływa na nią w komentarzach za to, jak wygląda jej ciało. I pokazuje, że życie powyżej sieciówkowej rozmiarówki to ciągła walka o prawo do bycia. AleDanielle, choć niespokojna, walczy dalej.

Alicja Kubów

@trudnasztuka

Trudna Sztuka – to profil prowadzony przez popularną psycholożkę, Barbarę Strójwąs, która edukuje na temat miłości, zdrowych relacji i związków. Co w tym niezwykłego? Na pewno to, że dzięki udostępnianym przez nią treściom, uczymy się, że bycie samemu też jest ok. Że czasami lepiej być singielką czy singlem, niż tkwić w toksycznej relacji.

To lekcje zadbania przede wszystkim o siebie i lekcja umiejętności mówienia „nie”. W myśl „Chcesz szacunku? Zacznij szanować siebie”. Kiedy dany związek jest szkodliwy? Czasami tracimy czujność i nie ufamy swojej intuicji, zapominając, że coś na co się godzimy, nie jest tym czego chcemy i co akceptujemy. Z pomocą przychodzi nam Basia, która dzięki kolorowym grafikom i zabawnym rymowankom “stawia” nas do pion. Pozwala zajrzeć w głąb siebie samych i szczerze odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące aktualnych relacji i ludzi, których mamy w pobliżu.

Niezwykle trudno jest czasami zakończyć znajomość lub uświadomić sobie, że dany człowiek ma na nasze życie negatywny wpływ. Wiele problemów mających oczywiste rozwiązanie (kiedy się ich nie doświadcza) staje się bardzo trudnymi przeszkodami nie do rozwiązania, kiedy stoimy w obliczu toksycznej miłości i balansujemy pomiędzy lękiem przed samotnością, a cierpieniem zadawanym przez innego człowieka.

Na tym profilu w przystępny i szczery sposób, znajdziecie odpowiedzi na pytania dotyczące Waszych relacji. Czasami możecie zadać je wprost poprzez instastories Basi. Odpowiedź, którą uzyskacie, nie zawsze podtrzyma Was na duchu, ale na pewno skłoni do rozważenia, na ile jesteście w stanie kontynuować daną znajomość. Grunt to szacunek do siebie.

Ola Garlej

@women_you_should_know

Kilka lat temu przeczytałam książkę Anny Kowalczyk „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich” i od tego czasu maniakalnie tropię zapomniane (czy w ogóle nieznane) herstorie. Codzienna dawka @Women_You_Should_Know zaspakaja mój głód herstoriowego poszukiwacza, ale i wraca mi wiarę w to, że Internet to nie tylko ładne obrazki i pozbawione jakiekolwiek treści teksty-precele.

@Women_You_Should_Know oddaje głos Kobietom, które mają coś do powiedzenia. Wynalazczyniom, naukowczyniom, sportswomankom, sufrażystkom, aktywistkom, filantropkom, pedagożkom. Mądrym i wytrwałym kobietom, które podjęły niepopularną decyzję, że ich wkład w dzieje ludzkości nie ograniczy się do bycia znaną z bycia znaną. Jak Katherine Switzer – amerykańska sportswomanka, która jako pierwsza przebiegła Bostoński Maraton (i tym samym otworzyła innym kobietom drogę do udziału w legendarnym wyścigu); Elizabeth Cochran – pionierki tajnego dziennikarstwa śledczego, które odkrywało polityczną korupcję, machlojki lobbystów i najmroczniejsze oblicze społecznego rozwarstwienia; Juliette Gordon Low, matki założycielki Girl Scouts of the USA – amerykanskiego ruchu sałtek, który zrywał z konwenansami i był ważnym głos w walce o równouprawnienie płci.

Angelika Balbuza

@girlboss.in

Ewa Gadomska uczy młode kobiety, jak wystartować z biznesem, jak szanować wykonywaną przez siebie pracę i przede wszystkim daje wiarę w to, że własny biznes jest realny i możliwy do osiągnięcia. Jej strona to zbiór wiedzy w pigułce, a sama Ewa wychodzi na przód z tym, co będzie potrzebne kobiecie na każdym etapie tworzenia własnego biznesu.

Jej konto na instagramie to mega dawka nie tylko nauki, ale i potężnej motywacji do działania.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE