Węże zamieniają swoje ciało w lasso, żeby wspiąć się na drzewo [VIDEO]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Naukowcy odkryli, że mangrowce brunatne mogą wspinać się po konarach, zarzucając ciałem niczym lassem.

Jak to się często zdarza, badacze dokonują odkrycia zupełnie przez przypadek. Tak też było z naukowcami z Colorado State University, którzy pracując nad projektem, mającym na celu ochronę gniazd skworczyków mikronezyjnych – jednym z dwóch rodzimych gatunków pozostałych na wyspie Guam, zauważyli coś niespodziewanego.

W celu ochrony ptaków, naukowcy używali 3-metrowej przegrody, aby uniemożliwić przedostanie się węży i szopów do ptasich gniazd. Ku ich zdziwieniu, umieszczona w pobliżu kamera zarejestrowała mangrowce brunatne bez trudu wspinające się po przeszkodzie. Węże na ogół wykorzystują 4 typy lokomocji w celu poruszania się ruchem prostoliniowym, skośno-kroczący, akordeonowym oraz ślizgająco-pchającym. Podczas wspinania się po gładkich powierzaniach najczęściej wykorzystywany jest ruch akordeonowy, który wymusza uformowanie dwóch obszarów chwytnych. Dzięki użyciu swojego ciała jako lasso, gady są w stanie uformować tylko jeden tego rodzaju obszar.

Okazuje się, że używanie ciała jako lassa pomaga nie tylko w przypadku atakowania niczego niepodejrzewającej ofiary, lecz także pozwala na przemieszczanie się w trudnych warunkach.

Źródło

Reklama

DC z bagien

Trudno stwierdzić czy wrażliwość czytelników uległa zmianie, a może postmodernizm