Badania: Ziemia zregeneruje się 10 lat po tym, jak emisja CO2 spadnie do zera

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Choć badania potwierdzają, że aktualnie poziom dwutlenku węgla jest najwyższy od milionów lat, naukowcy dochodzą do wniosku, że po ograniczeniu jego emisji do 0, planeta zregeneruje się w przeciągu dekady.

Najnowsze obserwacje pokazuję, że powstrzymanie emisji gazów cieplarnianych może sprawić, że Ziemia zregeneruje się znacznie szybciej, niż dotąd podejrzewano. „Jeśli obniżymy poziom emisji dwutlenku węgla do zera, ocieplenie ustabilizuje się, prawdopodobnie w ciągu dekady lub dwóch” – powiedział Joeri Rogelj, klimatolog z Imperial Collage.

Dotychczasowe spekulacje i raporty IPCC (Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu) zakładały, że naddatek ocieplenia, zakotwiczył się na tyle mocno, że przez kolejne wieki nie uda się go ujarzmić. Raporty IPCC bazowały na modelach klimatycznych, ukazujących, że stężenia gazów pozostaną z ludźmi na dłużej.

Ostatni rok stanął na piedestale, podwyższając temperaturę blisko o 1 stopień Celsjusza. Ocieplenie na Arktyce i Antarktydzie przyspiesza szybciej niż średnia światowa. „Region Arktyki ociepla się 3 razy szybciej niż reszta planety” – napisała we wrześniu NASA Earth. Ocieplenie rejonów polarnych może wiązać się z ekstremalnymi suszami, falami upałów oraz powodziami. Jednak nawet z tak drastycznymi zmianami planeta może sobie poradzić dość sprawnie.

 

Źródło

Reklama