Ciemna materia jednak nie istnieje – nowe badania

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Od dekad naukowcy wysuwali teorię, że wszechświat wypełniony jest tzw. ciemną materią, która miałaby wyjaśniać siłę grawitacyjną. Znaleziono jednak dowody, obalające tę teorię.

Zgodnie z modelami matematycznymi, ciemna materia stanowi ¾ całej materii we wszechświecie. Jednak zjawisko to nigdy nie zostało w pełni wyjaśnione. W najnowszych badaniach opublikowanych w Astrophysical Journal, naukowcy wyjaśnili, że dotychczasowe teorie wiązały się de facto z niepełnym rozumieniem siły grawitacyjnej galaktyk i gromad. „Matematyka, a nie niewidzialna materia może nam pomóc wyjaśnić zachowanie galaktyk” – powiedziała Stacy McGaugh, współautorka badania.

Oznaki słabego przypływu grawitacyjnego można zaobserwować w prędkościach orbitralnych gwiazd w ponad 150 galaktykach. Zjawisko to może wyjaśnić zmodyfikowana teoria dynamiki Newtona (zakładająca, że oiekty przyciągają się wzajemnie siłą, zmieniającą się w zależności od ich masy) lub MOND (grawitacja powoduje przyspieszenie na tak niskich poziomach, że można je zobaczyć tylko w obiektach wielkości galaktyk).

Źródło

Reklama

New Home

Kieruje mnie światło pozostawione na werandzie. Kilka stopni. Nick łapie