Badania: Pająki nie potrzebują grawitacji, żeby stworzyć sieć

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Grupa badaczy postanowiła zabrać na wycieczkę pająki, by sprawdzić jak poradzą sobie w kosmosie. Okazało się, że brak grawitacji w niczym im nie przeszkadza, a światło odgrywa znaczną rolę w orientacji stworzeń.

W 2008 roku, NASA chciała zachęcić uczniów do eksperymentów. Choć planowanie doświadczenia było całkiem proste, samo wykonanie, które zakładało kosmiczną podróż, już trochę mniej. Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przybyły dwa osobniki, w tym jeden rezerwowy (na wypadek śmierci pierwszego). Niefortunnie, wybraniec przeraził się wielką przygodą i uciekł ze swojej komory. Ze względów bezpieczeństwa, nie otwierano jej ponownie. Stworzenia zaczęły tworzyć przeplatające się sieci, a larwy w nie złapane zaczęły wychodzić z pojemnika – po dwóch tygodniach zakryły znaczną część głównej szyby uniemożliwiając dalsze obserwacje.

Przeprowadzono kolejne badania. Do podróży wybrano nowe osobniki. W trakcie pobytu na stacji, pająki tworzyły, rozplatały i zaplatały ponownie sieci. Co jednak zaciekawiło naukowców, sieci znacznie różniły się w zależności od użycia światła. Okazało się, że sieci zbudowane w ciemności w stanie nieważkości są bardziej symetryczne niż te na Ziemi, a ich środek rzeczywiście jest centrum utkanej pułapki. Sprawdzono, jak istoty poradzą sobie w tych samych warunkach z zapaloną lampą. Zauważono, że sieci utworzone w jasności bardziej przypominają te ziemskie.

„Nie podejrzewaliśmy, że światło może odgrywać tak dużą rolę w orientowaniu się pająków w przestrzeni” – stwierdził Zschokke, jeden z autorów badania.

 

Źródło 

Reklama