Ośmiornice uderzają ryby mackami bez konkretnego powodu [WIDEO]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jeżeli by poszukać bezkręgowca, który byłby najbliższy człowiekowi, byłaby to zdecydowanie ośmiornica, która oprócz zdolności manualnych nie grzeszy również humorem.

Ośmiornice są wyjątkowymi stworzeniami, które bacznie przyglądają się otoczeniu i tym, którzy się w nim znajdują. Ponadto ich macki są niezwykle zwinne – niejedna istota poradziłaby sobie lepiej z odkręceniem słoika niż człowiek. Ich inteligencja i ostrożność czasem zadziwia (przed spożyciem pokarmu sprawdzają, czy oby na pewno nie jest toksyczny, o czym pisaliśmy wcześniej.

Okazuje się, że stworzenia prawdopodobnie chcą się czasem pobawić i pozaczepiać stworzenia wokół nich. Czasami więc bez konkretnego powodu uderzają ryby pływające w pobliżu. Kiedy Eduardo Sampaio po raz pierwszy zobaczył zjawisko na własne oczy (podczas nurkowania), nie mógł powstrzymać się od śmiechu. „Czasem można zauważyć, jak ośmiornica zwija końcówkę macki, jakby trenowała przed wyjściem na ring” – zauważył Sampaio. Bezkręgowce czasem w ten sposób polują na ofiarę, czasem przepędzają zbędnych świadków, a czasem może po prostu chcą trafić na równie inteligentnego przeciwnika, który też oddałby się zabawie.

 

Źródło

Reklama

DC z bagien

Trudno stwierdzić czy wrażliwość czytelników uległa zmianie, a może postmodernizm