Jak przestać o czymś myśleć? Z pomocą przychodzą naukowcy

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Są sprawy, które mimo usilnych starań nadal pozostają w głowie. W tym roku były to głównie trudy 2020 oraz…Baby Shark (którym torturowano również więźniów). Naukowcy z University of Colorado Boulder i University of Texas w Austin odpowiadają, dlaczego tak się dzieje.

Przeprowadzono badania, do których użyto metody obrazowania mózgu z techniką machine learning, aby zaobserwować, jakie zmiany następują, kiedy próbujemy przestać o czymś myśleć. Zebrano 60 ochotników i każdego z nich poproszono o położenie się wewnątrz maszyny, służącej do obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (fMRI). Pokazano im różnego rodzaju zdjęcia (twarzy, owoców itp.) oraz poproszono, żeby myśleli o obrazach przez 4 sekundy. W międzyczasie naukowcy stworzyli tzw. sygnatury mózgowe, ukazujące dokładne odwzorowanie mózgu, w trakcie skupiania się na konkretnym obrazku. Następnie, uczestnicy zostali poproszeni o zamianę myśli (np. zastąpienie myśli o jabłku, tą o górze), wyczyszczenia głowy (metodą medytacji) lub stłumienie myśli (skupienie się na tym, żeby nie myśleć o konkretnym obrazie).

W każdej z powyższych grup zauważono inne reakcje. W przypadku osób, które zastępowały jedną myśl innym obrazkiem oraz tej, która miała za zadanie medytować, obrazy zanikały szybciej, jednak nie zupełnie (pozostawały „z tyłu głowy”). Uczestnicy, którzy próbowali z całych sił zapomnieć o danym zdjęciu, potrzebowali więcej czasu, aby zaprzestać skupiać się na danej myśli, jednak w momencie, w którym się udało, myśl znikała zupełnie.

„Jeżeli chcesz coś szybko usunąć ze swojego umysłu, użyj metody >wyczyść< lub >zastąp<, jeżeli natomiast chcesz zupełnie o czymś zapomnieć, najlepiej zadziała metoda >tłumienia<” – radzi Banich, jeden z autorów badania.

 

Źródło 

 

Reklama

#SHEkNEWs

AUTORSKIE KOSMETKI MACIEJA ZIENIA Marka Maciej Zień wprowadziła na rynek