Co po The Crown? Lista filmów dla dociekliwych

the-crown-1

Czwarty sezon jednego z najbardziej poruszających historycznych seriali ostatnich lat za nami. Niedosyt historii przedstawionej w “The Crown” skłania do przeszukania sieci celem znalezienia pozycji, które z jednej strony uzupełnią wiedzę na temat rodziny królewskiej, z drugiej zaś – przeniosą nas do niezwykłego świata pełnego wyjątkowych bohaterów, kostiumów czy muzyki. Warto wspomnieć, że powstało wiele produkcji opowiadających o losach monarchów Wielkiej Brytanii, jednak większość z nich pozostawia wiele do życzenia jeśli chodzi o ich jakość. Jeśli tak jak ja jesteście zafascynowani historią z “The Crown”, a informacje z Wikipedii Wam nie wystarczają, zachęcam do obejrzenia mniej lub bardziej fortunnych propozycji.

The Royal House of Windsors

Pierwsza z nich może wyjaśnić i naprostować to, czego “The Crown” tylko momentami dotknęło lub przedstawiło historię w nieco innym świetle. Trzeba zaznaczyć, że serial jest fikcją i nie każda scena musi 1:1 oddawać wydarzenia mające miejsce na przestrzeni lat panowania Elżbiety II. W ramach sprostowania lub wyjaśnienia niektórych wątków, polecam serial “The Royal House of Windsors”. Dokument rozpoczyna się od przedstawienia korzeni dynastii Windsorów i ich zaskakującego pochodzenia. Objaśnia przyczyny kryzysu monarchii, a relacje pomiędzy ich poszczególnymi przedstawicielami w całej Europie komentowane są przez badaczy lub potomków ówczesnych przedstawicieli rodzin królewskich. Dokument polecam na pewno dociekliwym, którzy lubią poświęcać czas na zgłębianie historii pierwowzorów serialowych postaci. Serial dostępny jest na platformie Netflix.

Jak zostać królem

Druga propozycja to film sprzed jedenastu już lat, nagrodzony czterema Oscarami. (Za reżyserię, główną rolę męską, scenariusz oryginalny i za najlepszy film). Wielu krytyków taka decyzja akademii dziwi, a jednak, Colin Firth w roli króla Jerzego VI był na tyle charyzmatyczny i autentyczny, że został doceniony również w innych plebiscytach i statuetkę za tę rolę otrzymał jeszcze kilkanaście razy. Po szokującej abdykacji Edwarda VIII książę Albert, ojciec Elżbiety II, musiał, mimo trudności, zasiąść na tronie Anglii jako Jerzy VI. To fascynująca opowieść o człowieku, który uratował królestwo i w przełomowym momencie historii mężnie poprowadził Anglików w walce przeciwko najeźdźcy jednocześnie zmagając się z poważnym problemem, jakim jest jąkanie się. W roli królowej matki – Helena Bonham Carter. Całościowo film jest pięknym obrazem również zanurzonym w klimacie epoki.

W.E. królewski romans

Jeśli mimo wszystko Waszą sympatię i zainteresowanie zdobyła historia miłosna brata Jerzego VI i abdykującego króla Wielkiej Brytanii (wuja Elżbiety II), to ta propozycja jest dla Was. Reżyserowany przez Madonnę film prowadzony na dwóch planach czasowych: w latach 90. XX wieku oraz w latach 20. Przedstawia historię młodej kobiety zafascynowanej romansem i związkiem króla Edwarda oraz Wallis Simpson – amerykańskiej rozwódki. Ta miłosna historia rozpala wyobraźnię Wally, której małżeństwo nie należy do udanych. Dziewczyna czyta listy słynnej pary, jeździ na aukcje, na których sprzedawane są należące do nich przedmioty i z zaskoczeniem odkrywa, że ich losy wcale nie przypominały bajki z happy endem. Film odwrotnie niż serial “The Crown” koncentruje się na trudnych losach wiernych sobie kochanków. Pokazuje nie tylko poświęcenie “korony” dla miłości,ale przede wszystkim stara się przedstawić kobiecą perspektywę Wallis Simpson, w której to ona poświęca swoje małżeństwo, wolność i anonimowość dla miłości. To moim zdaniem nieudana feministyczna próba odczarowania niechlubnego wizerunku Simpson jako kobiety upadłej – rozwiązłej i manipulacyjnej. Ciekawym kontekstem filmu są prawdziwe listy Wallis. To dowód na to, że wizerunek Amerykanki zarówno w filmie Madonny, jak i “The Crown” jest nieco uładzony. Warto jednak film obejrzeć w celu poszerzenia perspektywy na tę historię.

Diana: In her words 

Jeśli interesuje Was zmiana perspektywy i oddanie głosu tym, którzy swojej historii opowiedzieć już nie mogą, ciekawą propozycją może być „Diana: In her words”. Dla sympatyków Lady Di będzie to ciekawy materiał rozwiewający wątpliwości, które mogły pojawić się podczas seansu serialu. Perspektywa Diany poszerza przestrzeń na zrozumienie zachowania księżnej zobrazowanego w serialu. Diana opowiada o swoim dzieciństwie, młodości, wczesnym małżeństwie, zmaganiach z prasą, romansach męża oraz ich relacji. Jeśli ktoś chciałby poświęcić więcej czasu na zgłębienie niejednoznacznej historii Diany Spencer, polecam również dwuodcinkowy miniserial dokumentalny The story of Diana. Oba dostępne są na Netflixie.

Elisabeth

Dwie ostatnie propozycje nie dotyczą dynastii Windsorów bezpośrednio oraz postaci zobrazowanych w “The Crown”, skupiają się bowiem na przodkach Elżbiety II. Oba w jakimś stopniu poszerzą wiedzę i świadomość odbiorcy na temat historii Wielkiej Brytanii oraz dynastii zasiadających na tronie, a także zobrazują zmiany polityczno-historyczne na przestrzeni wieków. Pierwszym z nich jest dwuczęściowy film “Elisabeth” oraz “Elisabeth – The Golden Age” opowiadający o historii Elżbiety I – brytyjskiej królowej okresu “Złotego Wieku”. W rolę monarchini wcieliła się niezwykła Cate Blanchett. Ten świetny film kostiumowy nie tylko przenosi nas do klimatycznych mrocznych wnętrz renesansowej Anglii. Kreuje on również fascynującą opowieść o silnej młodej kobiecie, która dokonuje odważnych i trudnych wyborów: między innymi poprzez rezygnację z życia osobistego i przyjęcie nowej roli: Królowej-Dziewicy, poślubionej Anglii. Oba filmy dostępne są na platformie Netflix.

Wiktoria

Ostatni już proponowany przeze mnie serial dla poszukiwaczy szerszego kontekstu po serialu “The Crown” to serial Wiktoria. Fanów tego pierwszego na pewno rozczaruje znacząca różnica w rozmachu, z jakim nakręcony został serial o praprababce Elżbiety II. Estetyczna strona filmu oraz silna postać kobieca nie rekompensuje w “Wiktorii” braku znaczących dialogów i kontekstu politycznego, jaki mogliśmy zobaczyć w produkcji Netflixa. A jednak, chemia między głównymi bohaterami, klimat epoki wiktoriańskiej, przepiękne kostiumy, muzyka i chęć poznania motywów kierujących główną bohaterką sprawia, że chce się oglądać dalej. Serial dostępny jest na platformie HBO.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE