Badania: szkolenia bazujące na metodzie kar szkodzą psom

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze obserwacje wykazały, że po treningu awersyjnym psy wykazują wyższy poziom stresu i niepokoju, co wpływa negatywnie na ogólny dobrostan zwierząt.

Awersyjny trening wykorzystuje metodę karania za niewłaściwe (czyt. jeszcze nie wyuczone) zachowanie. W badaniu przeprowadzonym przed Ana Catarinę Veirę de Castro z Uniwersytetu w Porto, zwierzęta trenowane w ten sposób wykazały wyższy poziom stresu niż u tych szkolonych metodą opartą na nagrodach.

Do obserwacji wzięto 92 psy z 7 różnych portugalskich szkół treningowych, które były poddawane metodom awersyjnym, opartym na systemie nagród oraz mieszanym. Nagrano sesje treningowe oraz pobrano próbki śliny, którą zbadano pod kątem poziomu kortyzolu, który jest związany ze stresem.

Okazało się, że zwierzęta trenowane metodami awersyjnymi i mieszanymi były bardziej zestresowane, co potwierdziło zachowanie psów – częściej kucały i skowytały, a po treningu poziom kortyzolu wzrastał.

„To pierwsze tego typu badanie przeprowadzone na dużą skalę. Wyniki sugerują odejście od często stosowanych treningów opierających się na karaniu zwierząt, które negatywnie wpływają na dobrostan psów.”

 

Źródło 

Reklama

#SHEkNEWs

AUTORSKIE KOSMETKI MACIEJA ZIENIA Marka Maciej Zień wprowadziła na rynek