Czy dieta może zwalczyć koronawirusa? Badania NC State University

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Biolodzy z Uniwersytetu w Północnej Karolinie wykazują, że niektóre związki zawarte w żywności typu ciemne winogrona czy gorzka czekolada mogą blokować Sars-CoV-2.

Proteazy to enzymy zajmujące się hydrolizą wiązań peptydowych. Odgrywają znaczną rolę zarówno dla żywotności komórek, jak i wirusów. Jeżeli są hamowane, komórki nie mogą pełnić wielu ważnych funkcji, jak np. replikowanie – stwierdza De-Yu Xie, prof. Biologii Roślin i Drobnoustrojów oraz jeden z autorów badania.

Zespół naukowców przeprowadził symulacje komputerowe oraz badania laboratoryjne, pokazujące, jak tzw. „główna proteaza” w wirusie Sars-CoV-2 zareagowała na konfrontację z różnymi związkami chemicznymi (znanymi z właściwości przeciwzapalnych oraz przeciwutleniających) pochodzącymi z roślin.

Zauważono, że związki występujące w zielonej herbacie, odmianie winogron muscadine oraz proszku kakaowym mogą wiązać się z różnymi porcjami głównej proteazy oraz je hamować nawet o prawie 50%, co może doprowadzić do zastopowania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

Źródło

 

Reklama