Naukowcy odkryli „magiczną liczbę” wszechświata

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Paryski zespół naukowców pokonał najbardziej precyzyjnego dotychczas pomiaru stałej struktury drobnoziarnistej, będącej podstawową stałą fizyczną, odkrytą ponad wiek temu, w 1916 roku.

Stała struktura drobnoziarnista nie ma żadnych wymiarów i jednostek – to czysta liczba kształtująca wszechświat – występuje wszędzie. Oznacza ją grecką literą alfa, a jej XXX jest bardzo zbliżony do stosunku 1/137. Pojawia się w różnych wzorach dotyczących światła i materii. Eric Cornell, zdobywca Nagrody Nobla z dziedziny fizyki stwierdza, że jest ona jak złoty podział w architekturze.

Zespół czterech fizyków pod kierownictwem Saïdy Guellati-Khélifa, podjął próbę określenia nieokreślonego. Przedstawili najdokładniejszą jak dotąd wartość stałej, do 11 miejsca po przecinku (ostatnie dwie cyfry są niepewne). Wartość α = 1 / 137,03599920611. Pomiar ten jest trzykrotnie dokładniejszy niż poprzedni zaprezentowany w 2018 r.

Jakie metody pozwoliły określić ten wymiar? Zespół rozpoczął proces od schłodzenia atomów rubidu prawie do zera absolutnego. Następnie, wrzucał je do komory próżniowej, a gdy chmura atomów spadała, wykorzystywał impulsy laserowe, które wprowadzały atomy w kwantową superpozycję dwóch stanów – uderzonych przez foton i nieuderzonych. Dwie wersje każdego atomu później podróżowały po oddzielnych trajektoriach do momentu wykorzystania maksymalnej możliwej ilości impulsów lasera łączących połówki w superpozycje. Dzięki zmierzeniu prędkości odrzutu atomów wyznaczają pomiar stałej struktury drobnoziarnistej.

 

Źródło 

Reklama