Badania: pewność siebie u mężczyzn jest atrakcyjna i można ją wyćwiczyć

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zespół naukowców pod wodzą Normana Li przeprowadzili serię badań zogniskowanej wokół pewności siebie. Na warsztat wzięli speed-dating. Czy szybkie randki mogą pomóc w zwiększeniu pewności siebie?

Jak zauważył główny autor badania, większość dotychczasowych prac koncentrowała się wokół postrzegania swojej pewności siebie, a nie sposobu, w którym jest ona postrzegana przez osoby z zewnątrz.

W serii 3. badań, zespół postanowił zbadać rolę pewności siebie podczas speed-datingu oraz czy możliwości jej wyćwiczenia. We wstępnym eksperymencie wzięło udział 68 mężczyzn. Zostali oni podzieleni na 3 grupy. Pierwsza z nich otrzymała za zadanie obejrzenie 3-godzinnego samouczka poświęconego szybkim randkom, druga, 3-godzinnego samouczka z ogólnej konwersacji, a trzecia była grupą kontrolną. Tydzień później, studenci wzięli udział w speed-datingu, podczas którego rozmawiali z 6 kobietami po 4 minuty.

Następnie, kobiety oceniły mężczyzn pod względem pewności siebie, zaufania społecznego, dominacji, statusu społecznego oraz atrakcyjności. Okazało się, że najlepiej poradziła sobie grupa, która obejrzała dedykowany tutorial – pewność siebie przekładała się na ogólną atrakcyjność mężczyzn, natomiast dominacja podczas rozmowy oraz status społeczny nie miały na to wpływu.

Następnie powtórzono badanie – ocenie poddano 60 studentów, a do randek przystąpiły 3 kobiety – wyniki były podobne. Do ostatecznego eksperymentu zrekrutowano dwie grupy mężczyzn. Jedną z nich byli mężczyźni, którzy niedawno przeszli szkolenie z zakresu umawiania się na randki, drugą osoby bez żadnego szkolenia. Każdy uczestnik wziął udział w sesjach szybkich randek z 46 studentkami. Przed spotkaniem poinformowano kobiety, który z ich 4-minutowych partnerów przeszedł szkolenie, a który nie. Jednak informacje te były dobierane do uczestników losowo.

Wyniki wykazały, że kobiety, które wierzyły, że ich partner przeszedł dedykowany trening, oceniały ich wyżej na skali pewności siebie, ale niżej pod względem zaufania społecznego i atrakcyjności oraz potencjału jako partnera do długotrwałego związku. Naukowcy wnioskują, że głównym powodem, dlaczego mężczyźni nie szukają pomocy w tego rodzaju szkoleniach jest obawa przed byciem zdemaskowanym i uznanym za fałszywego.

 

Źródło

Reklama