Badania: Zielone przestrzenie miejskie pomagają w redukcji stresu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Według badań przeprowadzonych przez Tatię Lee, Chrisa Webstera, Doritę Chang, oraz Bina Jianga z Uniwersytetu w  Hong Kongu, zieleń w przestrzeniach miejskich aktywuje kluczowe obszary w mózgu związane z regulacją uwagi oraz stresu.

W badaniu wykorzystano obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Zbadano aktywność mózgu 44 uczestników podczas oglądania przestrzeni z różnym natężeniem obszarów zielonych.

Dzięki zróżnicowaniu ilości zieleni w przestrzeniach, drużyna naukowców zauważyła zmiany w tych samych rejonach w mózgu w odpowiedzi na obrazy tego samego rodzaju. Środowiska o różnym stopniu zazielenia aktywują konkretną część w mózgu – zakręt obręczy, który jest częścią większego układu limbicznego. Pełni on rolę w regulacji poziomu motywacji i emocji oraz w podejmowaniu decyzji. Osoby, które miały styczność z obszarami bardziej zazielenionymi, zgłaszały mniejszy poziom stresu.

„Podejrzewamy, że istnieje związek między zieloną przestrzenią a reakcjami w mózgu, podobnie do reakcji na organu na muzykę” – podsumowują autorzy badania, nawiązując do efektu Mozarta.

 

Źródło

Reklama