Budowanie relacji ze sobą, budowanie poczucia własnej wartości

JOANNA BURACZEK

joanna-buraczek-4

Z czym kojarzą Ci się słowa – poczucie własnej wartości? Jakie te słowa są dla Ciebie? Czy możesz dziś powiedzieć o samym o sobie, że zbudowałeś/aś poczucie własnej wartości, wiarę we własne możliwości? Czy jesteś jeszcze na tej drodze? A może dopiero tej drogi szukasz? To niezwykle ważne pytania, w kontekście relacji z samym sobą – jej budowania i tworzenia, a bez poczucia własnej wartości, nie jesteśmy w stanie tej relacji zbudować.

A czym właściwie jest poczucie własnej wartości? Najprościej rzecz ujmując, jest tym, co o sobie myślimy, jak o sobie myślimy, jak postrzegamy siebie, jak oceniamy siebie, jak budujemy relacje z innymi ludźmi, jak postrzegamy świat i jak postrzegamy siebie w tym świecie. Zbudowane poczucie własnej wartości jest wtedy, gdy potrafimy myśleć o sobie dobrze, gdy jesteśmy dla siebie dobrzy, gdy potrafimy ocenić siebie w sposób najbardziej obiektywny – a nie tylko przez pryzmat wewnętrznego krytyka. Poczucie własnej wartości jest jak wiatr – którego nie widzimy, ale wiemy że jest i wiemy jaki kierunek nam wyznacza. Bo to właśnie dzięki niemu – potrafimy podejmować decyzje w zgodzie z nami, kierować się ważnymi dla nas wartościami, pokazywać emocje, stawiać granice, czy spojrzeć w lustro i powiedzieć do samego siebie „jestem okej, jestem wystarczająca, jestem dobra; to był trudny dzień, a ja dałam radę” bądź „mam prawo czuć się dziś źle i mam prawo dziś o siebie zadbać”.

Budowanie poczucia własnej wartości to proces, który trwa całe lata. Składa się na niego nie tylko nasze dzieciństwo, ale także dorosłe życie, np. to jak o sobie myślimy, czy komplementujemy sami siebie, to czy umiemy i chcemy spędzać sami czas ze sobą, czy potrafimy pochwalić sami siebie za coś co robimy, czy potrafimy być z siebie dumni, czy potrafimy przyjmować komplementy. Na budowanie poczucia własnej wartości wpływa także wyrażanie emocji, życie w zgodzie ze sobą, wewnętrzne rozmowy, umiejetność wyrażania własnego zdania. Finalnie, gdybym miała powiedzieć jednym  zdaniem czym jest poczucie własnej wartości – to umiejetność bycia swoim

Przyjacielem. Znasz to uczucie?

Cytując Katarzynę Miller „Osamotnienia nie lubi nikt. Samotności – ci, którzy nie lubią siebie. Pamiętajcie – jest tylko jedna osoba, która na pewno nie opuści mnie do samej śmierci – to ja sama. I kiedy jestem tylko ze sobą, jestem w najlepszym towarzystwie” życzę Nam wszystkim, żebyśmy nigdy nie czuli się samotni.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE