Wenecka estakada – jedyna taka

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Przez estakadę przebiega linia tramwajowa, którą uruchomiono w połowie tego roku. Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Aleja Pawła Adamowicza i linia tramwajowa łącząca Morenę z ulicą Jabłoniową i Warszawską przebiegają przez niecodzienną estakadę, która zyskała miano weneckiej ze względu na jej podobieństwo do łuków rzymskich.

Budowa linii tramwajowej w ciągu alei Pawła Adamowicza, to jedna z największych inwestycji zakończonych przez Gdańsk w tym roku. Inwestycja obejmowała nie tylko budowę linii tramwajowej, ale również sieć dróg i skrzyżowań wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W ramach inwestycji powstała dwukierunkowa jezdnia z chodnikiem oraz drogą rowerową na całej jej długości. Jednym z bardziej spektakularnych elementów tej realizacji jest estakada wenecka. 220 metrów długości, 154 prefabrykaty o wadze blisko 40 ton każdy – to parametry wiaduktu weneckiego nad potokiem Siedlickim. Projekt estakady wzorowany był na wiaduktach łukowych, które budowano przed wiekami.

Estakada wenecka w trakcie budowy. Składają się na nią 154 prefabrykaty o wadze blisko 40 ton każdy, a jej długość to 220 metrów. Fot. Krzysztof Wojciechowski / DRMG

Pierwszy taki obiekt w Polsce

Przęsła wiaduktu powstały z żelbetowych łupin, które prefabrykowano na terenie budowy. Dwudziestometrowe prefabrykaty montowane były w jednym elemencie na podporach, dzięki czemu nie miały zamków do zalewania ani betonowych przegubów – elementów konstrukcji w pierwszej kolejności ulegających degradacji. Jest to pierwsza taka budowa w Polsce, w której zastosowano wieloprzęsłowy schemat 7 łuków na kilkunastometrowych podporach. Obiekt całkowicie wykonywany był na miejscu budowy.

Projekt polskich inżynierów

Nie mniej istotne są akustyczne walory estakady. Obiekt jest bardzo cichy w eksploatacji. Wyciszenie ruchu jest dużo lepsze niż na innych obiektach np. opartych na stalowych belkach, ze względu na zastosowanie konstrukcji łukowej zasypanej gruntem. W jednym miejscu spotkał się pomysł sprzed wieków z projektem polskich inżynierów, wykonany współczesną i nowatorską technologią.

W styczniu 2020 roku otwarto estakadę dla samochodów. Drodze, która przez nią przebiega, nadano imię alei Pawła Adamowicza. Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Linia tramwajowa jako część programu

Budowa linii tramwajowej w ciągu alei Pawła Adamowicza jest częścią opracowanego przez władze miasta Strategicznego Programu Rozwojowego dzielnicy Południe na lata 2014-2020. Zadanie zrealizowane zostało w ramach Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej – GPKM etap IVa. Wartość inwestycji 243 mln zł. Inwestycja dofinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

 

 

 

Reklama

Najlepiej

Mija właśnie piętnaście lat odkąd zacząłem swoją przygodę z reklamą