Czy nowotwór można powstrzymać naturalnymi sposobami? – przełomowa metoda

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Tokyo University of Science

Grupa naukowców z tokijskiego uniwersytetu dokonała przełomowego odkrycia. Znaleziono metodę, która jest czterokrotnie bardziej śmiertelna dla komórek nowotworowych niż te dotychczasowe, a co więcej, zdrowe komórki pozostawia w stanie nienaruszonym.

Nowotwór jest aktualnie drugą, najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Zespół naukowców pod okiem prof. Kouji Kuramochiego znalazł sposób na nieinwazyjne leczenie choroby. Przyjrzeli się bliżej fenazynom, czyli grupie związków organicznych, występujących również naturalnie. Wykazują ona działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i cytotoksyczne.

Ta ostatnia właściwość jest w tym przypadku najistotniejsza. Aby ją wydobyć, badacze eksperymentowali z różnymi metodami. Przeprowadzili tzw. halogenowanie, czyli proces dodawania takich substancji jak chlor i brom oraz kondensację oksydacyjną, polegającą na dodaniu utleniacza i cząsteczki wody. Odkryli, że to 2-chloropiocyjanina wykazuje największą cytotoksyczność w stosunku do raka płuc.

Nowa metoda jest przyjazna dla środowiska, ponieważ reakcja sprzęgania oksydacyjnego zachodzi przy użyciu tlenu, jednak co najważniejsze, ma większą skuteczność i jest mniej toksyczna niż dotychczasowe metody.

 

Źródło

Reklama