Jacek Kołodziejski -FRECKLE/S – wystawa i promocja książki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jacek Kołodziejski (ur. 1980) jest artystą wizualnym, który tworzy głównie za pomocą fotografii, ale w swojej praktyce artystycznej wykorzystuje również inne media, takie jak design, rzeźbę, malarstwo, i sztukę wideo. Nie stroni również od wyzwań komercyjnych, takich jak okładki płyt, czy sesje zdjęciowe do magazynów skąd znany jest szerszej publiczności.

Artysta jest znany z perfekcjonizmu, a jego prace gościły w najlepszych galeriach na całym świecie. Cykl fotografii, który zawisł w galerii w Los Angeles, podczas miesiąca fotografii, doczekał się swojej wystawy w Warszawie. 07.03. 2019r. o godzinie 19:00 będzie miał miejsce wernisaż wystawy Jacka, w galerii rabbithole ART ROOM, w hotelu H15.

Reklama

Będzie to wystawa wyjątkowa, ponieważ selekcja zawiera zdjęcia wchodzące w skład niezwykle osobistego albumu „Freckle/s”, który Jacek wydał w 2017 r. Książka zaprojektowana przez Magdalenę Heliasz została wydana przy okazji wygranej Jacka Kołodziejskiego w jednym z najważniejszych konkursów fotograficznych na świecie, PDN Photo Annual, organizowanego przez prestiżowy magazyn Photo District News z Nowego Jorku, gdzie za wybór najlepszych zgłoszeń odpowiada jury składające się z fotoedytorów najlepszych magazynów na świecie, oraz dyrektorów artystycznych czołowych agencji reklamowych.

Fotograf w swoich działaniach eksploruje ideę odmienności, wyjątkowości i tożsamości, traktując je jako punkt wyjścia dla starannie dopracowanych, konceptualnych zdjęć. W doskonale skomponowanych kadrach, „inność” eksplorowana przez Kołodziejskiego bywa przerysowana, wyolbrzymiona, autoironiczna i prześmiewcza. Zawsze jednak jest estetycznie doskonała: każdy element ubioru, spojrzenie czy gest są tu wystudiowane, a możliwość działania przypadku zostaje całkowicie wyeliminowana. Jednak patrząc na te idealne z pozoru kadry, nie widzimy ideałów: znamiona i piegi są wyolbrzymione, stając się autoironicznym komentarzem do rudości samego autora bądź igrając ze społecznym rozumieniem tego, co może stać się obcością generowaną przez spojrzenie Innego. Do tej pory projekt „Freckle/s” był pokazywany w różnych odsłonach w Nowym Jorku, Paryżu, w Los Angeles, a także na wystawach indywidualnych i zbiorowych w całej Polsce. Fragmenty cyklu zostały nagrodzone w międzynarodowych konkursach, w tym PDN Photo Annual 2016, PDN The Look: Where Fashion Meets Art, KTR 2017 (złoto w kategorii „Kultura i sztuka”), a książka wydana w związku z projektem była nominowana do Fotograficznej Publikacji Roku 2017 – Fotofestiwal Łódź – i do Fotograficznej Publikacji Roku 2017 w plebiscycie Fotopolis i Digital Camera Polska. Wystawa zdjęć Jacka to nie tylko wydarzenie artystyczne ale również kulturalne i lifestylowe, na którym nie może Cię zabraknąć.

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

Follow on Twitter

Reklama

Reklama