Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

1 września to dzień, który bezsprzecznie kojarzy się z II wojną światową. Pamięć o ofiarach tragicznego konfliktu jest nadal pielęgnowana, a świadkowie tych dramatycznych wydarzeń wciąż przypominają o strachu i ogromie cierpienia towarzyszącym w tamtych latach.

Dla uczczenia 81. rocznicy wybuchu konfliktu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaplanowało na 1 września szereg wydarzeń. Pierwszym z nich jest promocja drugiego wydania komiksu Jacka Przybylskiego i Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego „Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku”. Spotkanie organizowane w ramach cyklu „Spotkania z historią” rozpocznie się o godzinie 11:00 i będzie relacjonowane w mediach społecznościowych Muzeum.

Prezentowany komiks przedstawia bohaterskie i tragiczne losy Polaków przeciwstawiających się niemieckiej agresji na terenie Wolnego Miasta Gdańska. W plastyczny sposób opowiada o jednym z pierwszych starć II wojny światowej – obronie gmachu Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1. Autorzy koncentrują uwagę na nastrojach społeczno-politycznych panujących w Wolnym Mieście Gdańsku, opisując i obrazując m.in. napięte relacje pomiędzy Polakami a Niemcami. Kontekst historyczny i społeczny uświadamia czytelnikom komiksu przyczyny, które doprowadziły do wybuchu walk we wrześniu 1939 r., a realistycznie wykonane rysunki pomagają głębiej przeżyć tę dramatyczną dla Polaków historię. Drugie wydanie komiksu powstało przy współpracy MIIWŚ z wydawnictwem Zin Zin Press oraz zostało opatrzone dodatkiem historycznym autorstwa dr. Marcina Kłodzińskiego (Dział Naukowy MIIWŚ). W artykule, wzbogaconym zdjęciami archiwalnymi, autor odnosi się do wydarzeń jeszcze sprzed II wojny światowej, krok po kroku opisując realia panujące wówczas w Wolnym Mieście Gdańsku. Jest to interesująca propozycja wydawnicza skierowana zarówno do młodszych, jak i starszych czytelników, ceniących sobie niekonwencjonalnie opowiedziane historie.

Kolejne wydarzenie organizowane 1 września rozpocznie się o godzinie 14:00. Podczas konferencji naukowej „POLEGLI NA WESTERPLATTE. Groby i szczątki westerplatczyków w świetle badań archeologicznych, genetycznych i historycznych oraz w kontekście procedur prawnych” poruszone zostaną kwestie związane z badaniami archeologicznymi prowadzonymi na półwyspie Westerplatte przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 będące oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a także z identyfikacją szczątków odnalezionych podczas wspomnianych prac. Spotkanie będzie relacjonowane na żywo w mediach społecznościowych Muzeum. Dostępna jest również pula bezpłatnych wejściówek umożliwiających wzięcie osobistego udziału w wydarzeniu w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego. Bilety pobrać można ze strony internetowej bilety.muzeum1939.pl.

Tego samego dnia, późnym popołudniem, odbędzie się uroczysta prapremiera filmu „Obrońcy” w reżyserii Pawła Domańskiego. Projekcja poprzedzona będzie dyskusją z twórą dokumentu. „Obrońcy” to opowieść o przywracaniu pamięci bohaterom pogrzebanym w zbiorowej mogile, którą codziennie mijały tysiące turystów odwiedzających jeden z najbardziej okazałych pomników PRL-u. To opowieść o żołnierzach, na cześć których nazywano ulice, pisano pieśni, i których opisano w podręcznikach… ale których przez prawie 80 lat nikt nie szukał. Film zobaczyć będzie można również 1 września o godzinie 21:30 na antenie TVP 1.

Projektem stale odświeżanym przez Muzeum jest Portal Historii Mówionej powiększany ciągle o kolejne notacje filmowe przeprowadzane ze świadkami historii. Wśród udostępnionych materiałów wideo znajdują się również te, zawierające wspomnienia z pierwszych dni września 1939 r. oraz późniejszych okresów II wojny światowej. Zachęcamy do odwiedzenia Portalu: https://historiamowiona.muzeum1939.pl/.

Reklama

Jestem chamką!

Jestem chamką. To nie zostało powiedziane wprost, ale zarysowane grubym