ANYWHERE          TV

Haute Couture Halloween

haloweeen-1

Światowej sławy projektanci mody przedstawiają konkretny pomysł w oparciu o wielowarstwową koncepcję – i właśnie dzięki temu akt tworzenia kostiumów podnieśli do rangi prawdziwej sztuki. Skutecznie łączą tradycyjne motywy z elementami nowoczesnymi, próbują uchwycić piękno w chaosie, zacierają granicę pomiędzy realnym, a fikcyjnym. Odważne i ekspresywne stylizacje charakteryzują nie tylko świat wysokiej mody, ale i świąteczne przebrania. Tendencja ta szczególnie mocno uwidacznia się wraz z nadejściem października i wieńczącego go Halloween.  

L’enfant terrible

Król skandalu, francuski projektant mody Jean-Paul Gaultier powiedział kiedyś: „Najważniejszym jest rozpoznanie wizualne”. Sam nie identyfikuje się ani jako aktywista polityczny, ani prowokator, chociaż zawsze stara się zaskakiwać publiczność – swoje projekty określa mianem „teatru życia”. Często sięga po mroczne inspiracje, kojarzone z tradycjami święta Halloween. Dla przykładu: model Tanel Bedrossiantz prezentuje się w leopardowej sukience maxi typu kaftan z męskiej kolekcji prêt-à-porter sezonu wiosna-lato 1996 roku, zatytułowanej Pin-Up Boys; na głowie ma opaskę z kokieteryjną kokardką. Stylizację uzupełnia długa drewniana lufka papierosowa, zwana niegdyś munsztuczkiem. Kostium kota ląduje na trzecim miejscu w rankingu najpopularniejszych kostiumów na Halloween (wyprzedzają go jedynie przebrania wiedźmy i wampira).

https://hips.hearstapps.com/harpersbazaaruk.cdnds.net/15/37/original/original-jean-paul-gaultier-pin-up-b-jpg-640f6867.jpg?resize=980:*

Przez 10 lat, zaczynając od 1990 i kończąc dopiero w 2000 roku, natchniony poezją romantyczną Lorda Byrona oraz Samuela Coleridge’a, Jean-Paul Gaultier tworzy znamienity Vampire suit. Kostium składa się z dżinsowej, jednoczęściowej trenczowej kurtki (czarnej, z imitacją krwi) oraz nylonowej koszuli (erzac wytatuowanego ciała). Do tego dżinsowe spodnie, z dodatkiem modnej w latach 80. lycry, metalowy łańcuch jako pasek i czarny skórzany clutch z nadrukiem w kształcie płomieni ognia. Na żywo kostium zobaczyć można w Wadsworth w Atheneum Museum of Art (Hartford, USA).

Francuski Vanity Fair, numer z czerwca 2015. Jean-Paul Gaultier przedstawia kolekcję sezonu wiosna-lato. Modelka Nadja Auermann pozuje w białym gorsecie, czarnych rajstopach kabaretkach, szkarłatnych szpilkach i sięgających ramion jedwabnych rękawiczkach. Na głowie ma zszyty z miękkiej białej siatki, przerażająco długi (sięgający podłogi) welon zakonnicy. W ręku, dla kontrastu, trzyma czarną różę. Sesję zdjęciową wykonali mistrzowie fotografii modowej: Luigi Murenu i Iango Henzi, powszechnie znani jako Luigi and Iango.

Pokaz modnych dziwolągów

W 2020 perfekcyjnie doprecyzowaną, głęboko osobistą wizję rozkoszy zwariowanego świata Jean-Paul Gaultier przedstawił w autorskim spektaklu Fashion Freak Show.

Do udziału w Fashion Freak Show autor zaprosił najlepszych tancerzy, aktorów i artystów cyrku. Przedefiniował sztukę performance’u i stworzył jedyny w swoim rodzaju magiczny kalejdoskop pasji, erotyzmu, grubiaństwa i ekstrawagancji. Metaforycznie Gaultier wcielił się w rolę boga śmierci Samhaina, który, zgodnie z celtycką tradycją, co roku 31 października sprowadzał z podziemi dusze zmarłych osób, by te mogły odpokutować swoje grzechy. Specjalnie dla Fashion Freak Show Gaultier oprócz scenografii zaprojektował również nową, wyrafinowaną kolekcję ekskluzywnych kostiumów – dominowały dwa najwybitniejsze znaki rozpoznawcze marki: męska spódnica i gorset, symbol kobiecej siły. Fashion Freak Show, niczym sabat czarownic, zaprasza na nocną imprezę, gdzie w symbiotycznej więzi tańczą wszystkie magiczne stworzenia. Choreografię stworzyła Marion Motin, wcześniej współpracująca między innymi z Madonną.

Fashion Freak Show to nie pierwsza przygoda projektanta z tworzeniem kostiumów. Modele Gaultirera można zobaczyć w kultowej produkcji science-fiction, Piątym Elemencie, a także wyróżnionym Cezarem filmie fantastycznym Miasto zaginionych dzieci.

 

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE