Dom Zdrojowy w Brzeźnie odzyska dawny blask

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Wizualizacja Domu Zdrojowego po rewitalizacji. Fot. Hevelianum

Pierwszy zakład kąpielowy powstał we wsi Brzeźno latem 1803 roku. Było to pierwsze kąpielisko nad całą Zatoką Gdańską. W ciągu kolejnych lat infrastruktura kilkukrotnie była niszczona, ale zawsze powstawała na jej miejscu nowa.

Brzeźno reklamowano jako „idyllicznie położone” i „gwarantujące spokój” kąpielisko. Jego sercem był Dom Zdrojowy i położona obok, oddana około 1899 roku, Hala Plażowa. W tym samym czasie zbudowano molo (wkrótce przedłużone), Łazienki na plaży i skrzydło hotelowe Domu Zdrojowego. Kurhaus oferował 25 pokoi dla letników, w części urządzono większe pokoje dla rodzin wyposażone w kuchenki i balkony. Chlubą była duża sala koncertowa mieszcząca 400-500 osób.

Diety i miejskie kąpielisko

Na przełomie XIX i XX wieku na uwagę zasługiwała bogata oferta różnych diet zdrowotnych (w tym wegetariańskiej), masaży i kąpieli leczniczych. Był kort do tenisa ziemnego i miejsce do gry w krykieta. Regularnie występowały też zespoły muzyczne, głównie kapele wojskowe miejskiego garnizonu.

W 1914 roku Brzeźno zostało włączone w granice Gdańska, a kąpielisko stało się miejskie. Na początku lat trzydziestych Dom Zdrojowy oferował 50 miejsc noclegowych.

Kurhaus w Brzeźnie na początku XX. Wieku. Fotografia ze zbiorów Hevelianum. Fot. arch. Hevelianum

Zmiany po wojnie

Działania wojenne w 1945 roku Dom Zdrojowy przetrwał bez większych zniszczeń, w przeciwieństwie do pobliskiej Hali Plażowej czy molo. W pierwszych powojennych latach w dawnym Kurhausie odbyły się kursy szkoleniowe dla pielęgniarek, sporadycznie organizowano koncerty czy inne wydarzenia. Przez pewien czas (na pewno w latach 1948-1950) w Domu Zdrojowym działał Hotel Garnizonowy.

Ostatecznie, w 1959 roku, w Domu Zdrojowym urządzono szereg mieszkań socjalnych. Funkcję taką pełnił do końca 2016 roku. W 1993 roku zespół dawnego Domu Zdrojowego został wpisany do rejestru zabytków.

Kurhaus w Brzeźnie na początku XX. Wieku. Fotografia ze zbiorów Hevelianum. Fot. arch. Hevelianum

W przyszłym roku otwarcie

Dawny blask Domowi Zdrojowemu przywróci Hevelianum, dzięki inwestycji finansowanej z budżetu miasta Gdańska. Hevelianum to instytucja zarządzająca historyczną zabudową Góry Gradowej, w której dzisiaj mieszczą się interaktywne wystawy popularyzujące m.in. nauki ścisłe.

Miasto Gdańsk podpisało umowę na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania Domu Zdrojowego w czerwcu 2019 roku. Budynek, który powstał pod koniec XIX wieku na potrzeby letników, po rewitalizacji stanie się nadmorską filią Hevelianum.

Zrewitalizowany Kurhaus otworzy się ponownie w 2021 roku jako przestrzeń edukacji ekologicznej, wydarzeń kulturalnych i miejsce spotkań mieszkańców. Zabytek jest remontowany pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, z poszanowaniem dla jego dziewiętnastowiecznej architektury i ciekawej historii.

Wizualizacja Domu Zdrojowego po rewitalizacji. Fot. Hevelianum

Będą miejsca noclegowe i restauracja

Oprócz przestrzeni warsztatowych i miejsc noclegowych, na terenie nowego Domu Zdrojowego powstanie restauracja z sezonowym menu, z ofertą dla wegetarian, wegan oraz osób na diecie bezglutenowej. To nawiązanie do menu niegdysiejszych kuracjuszy, ale też nowa strategia –budowania oferty dla dzieci i dorosłych, której głównym celem będzie popularyzacja wiedzy i odpowiedzialności społecznej w dziedzinie ochrony środowiska.

Reklama