Zajmowanie się i dopieszcanie wnuczek i wnuków to nie przekarmianie!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dzieci mają być nakarmione, dobrze odżywione, nieprzekarmione, a już zdecydowanie nie słodyczami przemysłowymi, przepełnionymi olejem palmowym, szkodliwymi i zbędnymi substancjami dodatkowymi.

Chcesz naprawdę zadbać o wnuczki i wnuki? Postaraj się, to nie wymaga więcej wysiłku niż dotychczasowy. Jestem przekonana, że gdy poznasz kilka prostych zasad, wprowadzenie ich w życie będzie oczywiste.

  1. Czytaj skład produktów spożywczych i wybieraj te bez szkodliwych i zbędnych substancji dodatkowych (te wyjątkowo szkodliwe sprawdzisz TUTAJ). Zanim nauczysz się czytać skład, sprawdzaj konkretne produkty TU.
  2. Nie przekarmiaj
  3. Nie podawaj słodyczy zawierających olej palmowy, utwardzony tłuszcz roślinny, karagen, syrop glukozowy, syrop glukozowo-fruktozowy, E476- składnik czekolady, którego dopuszczalną, dzienną dawkę przekracza dziecko ważące 15 kg już po zjedzeniu dwóch jej kostek.
  4. Gdy dziecko prosi Cię o porcję słodyczy, zapytaj najpierw czy jest głodne! – mały deser zje, jeśli nadal będzie mieć na niego ochotę po posiłku właściwym.

Fakt, że dzieci lubią słodycze nie oznacza, że jak je nimi nakarmisz, one będą szczęśliwe. Może w momencie pierwszego kęsa. Co dzieje się chwile później? Najpierw są nadaktywne, potem zirytowane, a na końcu apatyczne – to reakcja na dużą ilość cukru. Z kolei konkretne substancje zawarte w słodyczach przemysłowych mogą mieć wpływ na aktywność i skupienie ich uwagi (sprawdź które TUTAJ )

Zadbaj o swoją wiedzę na temat właściwego odżywiania. Nakarm dzieciaki i pogratuluj sobie dobrze i mądrze wykonanego zadania.

Może upieczecie razem ciastka po obiedzie, rezygnując z gotowych rozwiązań?

Do domowych wypieków używaj masła, oleju czy śmietany. Z margaryny zrezygnuj w ogóle!

 

Przepis na ciastka kruche, czekoladowe:

200 g mąki pszennej lub jaglanej

100 g masła

3 łyżki cukru

3 łyżki kakao

1 jajko

szczypta soli

 

Z zagniecionego, rozwałkowanego ciasta wycinajcie kształty. Zabrudźcie kuchnię.

Wycinajcie razem różne kształty z ciasta. Bądźcie kreatywni, niech ogranicza tylko wyobraźnia.

Przyjemnego, wspólnie spędzonego czasu.

Reklama