Gdańska kultura dostępna on-line

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Skutki pandemii koronawirusa dotknęły każdej z dziedzin naszego życia. Ograniczenia dotyczą także sfery kultury – smucą pozamykane muzea i odwołane imprezy. Gdańskie instytucje wzięły jednak sprawy w swoje ręce i prześcigają się w pomysłach na dotarcie do odbiorców innymi ścieżkami.  

Naprzeciw potrzebom wychodzi internet i jego niekończące się możliwości: na odbiorców stęsknionych kultury w Gdańsku czekają m.in. wirtualne wycieczki po muzeum, podcasty, filmy edukacyjne i transmisje spotkań z twórcami. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Zbiory Muzeum Gdańska zawsze dostępne

Niezależenie od tego, czy planujesz wizytę w Muzeum Gdańska, czy też właśnie zwiedziłeś jeden z jego oddziałów, pod adresem www.wirtualne.muzeumgdansk.pl możesz zobaczyć wnętrza takich miejsc, jak Dwór Artusa, Muzeum Bursztynu czy Ratusza Głównego Miasta. Dzięki projektowi Muzeum Gdańska można dowolnie (i bez biletu!) zwiedzać sale i pomieszczenia do tej pory zamknięte dla ruchu turystycznego, np. kabinę w Wartowni nr 1 na Westerplatte, piwnice w Muzeum Poczty Polskiej oraz prochownie Twierdzy Wisłoujście. Komplet wycieczek składa się z 70 panoram 360⁰ oraz kilkuset opisów eksponatów dostępnych w formie tekstowej, nagrań audio bądź tłumaczeń na język migowy. Całość uzupełniają archiwalne i współczesne zdjęcia budynków i eksponatów.

Muzeum Bursztynu jest jednym z dziewięciu obiektów, które Muzeum Gdańska udostępnia do obejrzenia on-line. Przez całą dobę, bez biletu!

GAK zdradza tajniki sztuki

Dom Sztuki Gdańskiego Archipelagu Kultury realizuje z kolei dla swoich widzów cykl krótkich filmów edukacyjnych poświęconych podstawowym pojęciom plastycznym. W każdym odcinku „Drabiny sztuki”, prowadzący program Piotr Szymon Mańczak stara się w przystępny sposób pokazać czym jest kolor, kompozycja, kontrast i inne tajniki sztuk plastycznych. „Drabina sztuki” przybliża sferę specjalistycznego języka artystów, kuratorów, galerii i innych osób działających w polu sztuki. Odcinki ukazują się co dwa tygodnie na kanale Youtube GAK Dom Sztuki.

Miniatura dzieciom w sieci

Teatr Miniatura udostępnia zróżnicowane materiały na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych pod hasłem „Miniatura dzieciom w sieci”. Na stronie w Strefie Zabaw można znaleźć zagadki, grę planszową oraz związane ze spektaklami kolorowanki oraz instrukcje, jak zrobić pacynkę czy kukłę do domowego teatru. Na kanale Youtube i Facebooku są m.in. odcinki serialu „Papety: z ostatniej chwili” i piosenki ze spektakli. Na stronie internetowego Teatru Telewizji dla Szkół można obejrzećtakie spektakle jak „Bajki robotów”, „Zostań przyjacielem” i „Krzyżacy”.

Posłuchaj o sztuce współczesnej w Łaźni

W ramach działań on-line jakie prowadzi Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, można posłuchać podcastów poświęconych sztuce współczesnej ARTCAST. Emitowane są w ostatnią sobotę miesiąca na antenie internetowej stacji Radio Kapitał, a po emisji można je odsłuchać także na kanale Spotify instytucji. Nie brakuje też oferty dla najmłodszych: Łaźnia wypuściła dwa audiobooki e-opowieści Łaźniaka, w których edukacyjny bohater instytucji Łaźniak wprowadza najmłodszych adeptów kultury w tajniki działania instytucji i sztukę współczesną. Audiobooki można odsłuchać i pobrać ze strony www.laznia.pl.

 

Fot. Muzeum Gdańska

Reklama