Kolonoskopia wykonana przez robota jest prostsza i przyjemniejsza

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Uniwersytet w Leeds

Okazuje się, że roboty mogą przeprowadzić kolonoskopię. Co więcej – robią to prościej, a cała procedura jest mniej nieprzyjemna.

Standardowe endoskopy używane podczas zabiegu są trudne w obsłudze i wymagają obsługi specjalistów. Jednak nawet oni często tracą poczucie orientacji w trakcie wykonywania badania – twierdzi Pietro Valdastry z Uniwersytetu w Leeds.

Mężczyzna wraz z zespołem z skonstruował mechaniczne ramię, które korzystając z uczenia maszynowego uczenia przesuwa elastyczną sondę wzdłuż okrężnicy. Rurka z kamerą jest sterowana za pomocą magnesu znajdującego się wewnątrz ciała. System ten, może działać autonomicznie bądź za pomocą joysticka przy pomocy człowieka. Valdastri przyrównuje ruch to intuicyjnego ruchu wykonywanego podczas gry wideo.

Na ten moment naukowcy przeprowadzili badanie na sztucznej okrężnicy oraz dwóch świniach. Valdastri twierdzi, że nowa metoda może nie wywoływać tylu nieprzyjemności, co dotychczasowa. Wkrótce zespół planuje przeprowadzić badanie na pięciu ochotnikach.

 

Źródło

Reklama

Smak umami

Umami to jeden z pięciu podstawowych smaków, odczuwalnych przez człowieka