Pomorska gęsina na św. Marcina – gdzie na wykwintną kolację?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Hodowla gęsi rozpoczyna się wiosną, a kończy jesienią. Nie bez powodu mówi się, że najlepsza gęsina jest na św. Marcina. Pomorskie restauracje celebrują ten czas, serwując swoim gościom gęsinę w najlepszym możliwym wydaniu aż do końca listopada.

Dokąd wybrać się na pomorską gęsinę? Dobrym kierunkiem jest Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, gdzie corocznie w listopadzie odbywa się jedna z największych imprez regionalnych z gęsiną w roli głównej. Niestety, z powodu pandemii w tym roku wydarzenie nie odbędzie się jednak zawsze warto odwiedzić to klimatyczne miejsce aby poznać liczne wystawy oferowane przez muzeum.

Nie oznacza to jednak, że musimy obejść się smakiem. Gęsiny możemy skosztować kameralnie w pomorskich restauracjach. Prezentujemy kilka miejsc, gdzie zaserwują nam gęsinę najlepszej jakości.

Gęsie udko z borowikami i czerwonym winem

Gęsią ucztę zaczynamy od gdańskiej restauracji Filharmonia, gdzie zaserwują nam aromatyczne udko z gęsi w towarzystwie borowików i buraka w czerwonym winie. Całość zostanie podana z dodatkiem demi-glace z wywaru wołowo-warzywnego, oliwy majerankowej oraz kaszy pęczak. Zanim mięso trafi na nasze talerze, przechodzi długi proces przygotowań. Gęsinę najpierw zaprawia się w solance, a następnie poddaje obróbce termicznej metodą confit. Taki zestaw z pewnością zadowoli najbardziej wyrafinowanych smakoszy.

Gęś rozmarynowa pieczona w całości 

Brovarnia Hotelu Gdańsk oferuje liczne dania z gęsiną w roli głównej. W karcie znajdziemy takie propozycje jak: pierogi z kaszubską gęsiną, udziec z gęsi oraz wątróbkę. Jednak największą atrakcją tego miejsca jest gęś rozmarynowa pieczona w całości. Danie zostało nagrodzone Bursztynowym Laurem Marszałka Województwa Pomorskiego w kategorii „Najlepsze Pomorskie Danie Regionalne”. Co decyduje o wyjątkowości tej potrawy?

– Gęś już w trakcie ekologicznego chowu, na jednej z lokalnych farm na Pomorzu, karmiona jest rozmarynem i ziołami, które później nadają mięsu niepowtarzalny smak. Sama potrawa przygotowywana jest według tradycyjnej gdańskiej receptury. Swój delikatny smak mięso zawdzięcza również 8-godzinnemu pieczeniu. Dodatkową atrakcją jest sposób podania potrawy. Płonąca gęś serwowana jest przy gościach, a następnie przy nich krojona przez szefa kuchni. To doskonałe dopełnienie nieformalnego spotkania przy piwie, jak również oficjalnej kolacji biznesowej – mówi szef gastronomii Jakub Kuszewski.

Pierś gęsi pomorskiej z figowymi ziemniakami i bigosem z czernińskiego jabłka

Kolejne kroki w poszukiwaniu aromatycznej gęsiny kierujemy do restauracji Piwna 47 Food&Wine. A tam czeka na nas pierś solankowa w towarzystwie figowych ziemniaków ratte, sosu z czarnego bzu z domieszką krwi oraz bigosu z czernińskiego jabłka. Do stworzenia tego dania, szef kuchni Tomasz Norek długo poszukiwał najlepszej gęsiny w regionie. Ostatecznie trafił do miejscowości, gdzie znajduje się hodowla owsianej gęsi kołudzkiej. Mięso tego ptaka jest bardzo chude, a jednocześnie zawiera mnóstwo witamin, białka i składników mineralnych.

– W kuchni jestem zwolennikiem łączenia tradycji z nowoczesnymi trendami, lecz w tym daniu chciałem zastosować sposoby marynowania, doprawiania oraz doboru dodatków, jakie praktykowali nasi przodkowie, mając do dyspozycji tylko to, co w spiżarni, ogrodzie lub w lesie. Zachęcam do jedzenia gęsi częściej niż tylko w dniu św. Marcina, gdyż jest to niezapomniany smak i produkt, którym możemy się poszczycić nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce oraz na świecie – podsumowuje szef kuchni Tomasz Norek.

Udko gęsie z buraczkami i kaszą jęczmienną

Wielbicieli regionalnego smaku w nowoczesnym wydaniu zapraszamy do restauracji Szafarnia 10, gdzie szef kuchni Rafał Wicki przygotuje niejedno danie z gęsiną w roli głównej. Zachęcamy do spróbowania m.in. udka gęsiego, zupy na wywarze z gęsi oraz pierogów nadzianych gęsią. Szef kuchni szczególnie poleca gęsie udko, które podczas kilkugodzinnego marynowania i konfitowania nabiera wyjątkowej delikatności w smaku. Tak przygotowana gęsina, w połączeniu z buraczaną kaszą jęczmienną, kwaśno-słodkimi owocami, delikatną pianką majerankową i gęstym sosem demi-glace będzie dostępna w Szafarni 10 przez cały listopad.

Gęsie udko faszerowane jabłkiem i porem w towarzystwie kwaśnych jabłek

Nasza ostatnia propozycja to wisienka na torcie, prawdziwa gęsia uczta, na którą zaprasza właściciel restauracji Narodowi Mól Marek Hewelt. A w 3-daniowym menu: pasztet z gęsich wątróbek z lekko pikantną konfiturą na bazie jabłek i cebuli, zupa z brukwi ugniecionej z marchwią, selerem i ziemniakami, okraszona pietruszką i majerankiem oraz udo z gęsi faszerowanej jabłkiem i porem w towarzystwie frytek z żółtej brukwi, karmelizowanej marchewki z tymiankiem oraz puree z kwaśnych jabłek.

– Na św. Marcina najlepsza gęsina, temu hasłu w restauracji Nordowi Mól hołdujemy od początku swojej działalności, czyli od 14 lat. Cyklicznie w listopadzie w restauracji odbywa się gęsia uczta, gdzie oprócz specjalnie na ten dzień przygotowanych potraw można zakupić wszelkie rarytasy z tego cennego mięsa – podsumowuje Marek Hewelt.

 

Więcej inspiracji na www.pomorskie-prestige.eu

Reklama

#SHEkNEWs

PARIS HILTON WYSZŁA ZA MĄŻ! Paris Hilton i Carter Reum