Sopocki Hipodrom tętni życiem

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Najpierw był teren wykorzystywany przez Czarnych Huzarów, którzy pod koniec XIX wieku organizowali tu biegi myśliwskie. Później, w okresie międzywojennym, kiedy Sopot leżał w granicach Wolnego Miasta Gdańska, był to słynny na całą Europę tor wyścigów konnych. Jedyny, z którego trybun można było zobaczyć morze. Z kolei w latach powojennych powstał tutaj Państwowy Zakład Treningu Koni.

Dziś sopocki Hipodrom to wszechstronne centrum jeździeckie, w którym odbywają się liczne zawody sportowe, a latem wyścigi. Jest to też miejsce, w którym małżonek brytyjskiej królowej Elżbiety II, książę Filip, startował w Mistrzostwach Europy w powożeniu zaprzęgami, a córka Bruce’a Springsteena w zawodach CSIO.

Reklama

Bomba w górę, atmosfera letniego pikniku, panie w pięknych kapeluszach i wielkie emocje w chwili, gdy odbywa się wyścig, a konie wchodzą na ostatnią prostą, prowadzącą do zwycięstwa. Wyścigi nadal są wielką atrakcją Hipodromu i wiele osób przyjeżdża tutaj specjalnie, żeby wziąć udział w tym wydarzeniu. Gonitwy konne odbywają się w Sopocie tradycyjnie w lipcu, a zobaczyć można tutaj wówczas konie ze stajni z Warszawy i Wrocławia. Oprócz gonitw płaskich od kilku lat coraz popularniejsze są też wyścigi kłusaków w zaprzęgach.

Ale Hipodrom to nie tylko hazard. Obiekt z ponad stuletnią tradycją, pięknym terenem zielonym i zabytkowymi zabudowaniami służy dziś przede wszystkim jako arena dla zawodów sportowych wysokiej klasy. Skoki przez przeszkody, dresaż, zwany inaczej ujeżdżeniem czy Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego to dyscypliny jeździeckie królujące dziś w Sopocie.

Hipodrom tętni życiem przez cały rok, a dzięki rewitalizacji, która objęła dwa kompleksy stajni oraz ujeżdżalnię dysponuje infrastrukturą, która pozwala na organizację ponad trzydziestu imprez jeździeckich rocznie. Najważniejszą imprezą i zarazem największą dumą Hipodromu są międzynarodowe zawody w skokach  przez przeszkody CSIO5*.

Jest to niezwykle prestiżowa i bardzo ważna dla sportowców impreza, podczas której rozgrywany jest konkurs Pucharu Narodów. Zawody te, mające najwyższą możliwą rangę 5* przyciągają najlepszych jeźdźców z całego świata.

Obok efektowych i eleganckich skoków przez przeszkody Hipodrom dwa razy w roku, wiosną i jesienią, gości zawody międzynarodowe we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Jest to jeździecki triathlon, na który składają się trzy rodzaje konkurencji: dresaż, skoki przez przeszkody oraz bieg terenowy z przeszkodami. WKKW szczególnie popularne w Wielkiej Brytanii i Francji, powoli podbija też serca polskiej publiczności, która ceni sobie uniwersalność i outdoorowy charakter tej dyscypliny.

Zimą z kolei na największej w Polsce krytej ujeżdżalni odbywają się liczne zawody pod dachem. Dwa – trzy razy w miesiącu można tu oglądać zawody, głównie w skokach przez przeszkody, ale także w ujeżdżeniu.

Ośrodek pełni też bardzo ważną rolę w kształceniu młodych jeźdźców: działa tutaj dziesięć szkółek, jest również centrum hipoterapii. Na Hipodromie naukę pobiera ponad tysiąc osób, głównie młodzieży i dzieci.

Historia tego miejsca, wspomnienia o księciu Filipie, który ujął wszystkich urokiem osobistym, naturalnością i hołdowaniem zasadom fair play, pamięć o kolejnych pokoleniach jeźdźców, którzy tutaj stawiali pierwsze kroki w sporcie i tutaj uczyli się od najlepszych –  ten duch historii wyczuwalny jest na Hipodromie na każdym kroku. Można tutaj przyjść kibicować na zawodach, albo po prostu na spacer, gdyż Hipodrom jest otwarty dla wszystkich. Można też przyjść na lekcje jazdy konnej i złapać tego wspaniałego jeździeckiego bakcyla.

 

Alicja Kocik

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

[instagram-feed]

Reklama

Reklama