Nowe badania: osoby o skłonnościach prawicowych mają kiepskie poczucie humoru

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Badanie opublikowane w Personality Individual Defferences przedstawia wpływ prawicowego autorytaryzmu (RWA) na produkcję humoru.

Według naukowców, na RWA składa się kilka czynników: podporządkowanie się władzy, agresja wobec grup dewiacyjnych i marginalnych oraz przestrzeganie tradycyjnych norm społecznych. W badaniu wzięło udział 186 dorosłych osób w wieku od 18-53. W 77% były to kobiety i osoby zróżnicowane etnicznie.

Uczestnicy mieli za zadanie zmierzyć się z kilkoma zadaniami kreatywnymi. Podczas ich wykonywania, naukowcy zachęcali ich do swobodnego wyrażania siebie oraz do humorystycznego, a nawet dziwnego, lekko głupawego i ironicznego sposobu formułowania odpowiedzi.

W pierwszym zadaniu, rekruci zostali poproszeni o stworzenie zabawnych napisów do kreskówek, w drugim o stworzeniu nietypowych kolokacji słownych, a w ostatnim o stworzenie dziwacznej puenty scenariusza.

Autorzy eksperymentu przeprowadzili również kwestionariusz, który pomagał w ocenie RWA oraz test osobowości HEXACO-100.

Okazało się, że poziom humoru osób o charakterze prawicowo-autorytarnym jest na niższym poziomie – badani byli mniej otwarci na nowe doświadczenia oraz bardziej sumienni (co łączy się z mniejszą dozą humoru). Autorzy jednak sugerują dalsze prace w tym zakresie, uwzględnianie bardziej zróżnicowane grono uczestników.

 

Źródło

Reklama

Organiczność

Powtarzaj za mną: Działam organicznie, działam organicznie  Zamiast:  Muszę bez