Rybka danio może zregenerować oko. Nowe odkrycie może pomóc człowiekowi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Badacze Johns Hopkins Medicine znaleźli dowód na zdolność niektórych zwierząt do ponownego wyhodowania niektórych neuronów.

Część ryb oraz zwierząt zimnokrwistych posiada zdolność odbudowania nowych połączeń neuronowych po zranieniu oka. Okazuje się, że ssaki również posiadają tego rodzaju zdolność, jest ona jednak wyłączona, blokując regenerację oraz gojenie.

Dr Seth Blackshaw, profesor neurobiologii na Medycznym Uniwersytecie Johna Hopkinsa oraz jeden z autorów badania zwraca uwagę na potencjał regeneracyjny u ssaków – możliwe, że regeneracja jest stanem pierwotnym i to w drodze ewolucji nastąpiła jej utrata.

W badaniu zespół skupił się na komórkach pomocniczych w tylnej części oka danio pręgowanego. U ryby, komórki glia Müllera reagują na światłoczułą siatkówkę, naprawiając ją poprzez wzrost nowych komórek w ośrodkowym układzie nerwowym. Oprócz zdolności regeneracyjnej oka, rozciągają się one na inne części ciała (płetwy, ogony, niektóre narządy wewnętrzne).

Obserwacji poddano również myszy i kurczaki. Po doznaniu urazu, komórki wszystkich organizmów przeszły w tzw. „stan aktywny”, który pomaga kontrolować stan zapalny. Dokładnie ten sam stan wysyła sygnały do komórek układu odpornościowego w celu zwalczania bakterii.

Okazało się, że jedynie danio pręgowane doprowadza proces do końca. Organizmy kurczaków aktywują niektóre przełączniki mające wpływ na geny, co wiąże się ze znacznie mniejszą zdolnością do tworzenia nowych neuronów po urazie.

Myszy, które mają większą wspólną część DNA z ludźmi natomiast, pozostawały w stanie aktywnym przez kilka dni (dla porównania – danio utrzymywało stan 8-12h), jednak nie wywoływał on ostatecznie procesu neuronalnej regeneracji.

Zdolność regeneracji mogła zaniknąć w procesie ewolucji, jednak nowe odkrycie może doprowadzić do znalezienia sposobu na reaktywację naturalnych procesów leczenia w przyszłości.

Źródło

Reklama

Organiczność

Powtarzaj za mną: Działam organicznie, działam organicznie  Zamiast:  Muszę bez