W kinie i na kanapie – bądźmy razem na FKA 2020

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Tegoroczna, 11. już edycja Festiwalu Kamera Akcja odbędzie się między 15 a 18 października 2020. Sytuacja na świecie zmusiła organizatorów do opracowanie zupełnie innej, hybrydowej formy festiwalu – projekcje i spotkania będą odbywały się zarówno w Kinie Szpulka (Łódzki Dom Kultury), jak i online na Think Film, specjalnie przygotowanej platformie VOD. Jak co roku na uczestników czeka nie tylko szereg pokazów filmowych, ale także wyjątkowi, w tym międzynarodowi, goście (m.in. reżyser Mark Cousins, krytyk Tomasz Raczek, aktorka Karolina Gruszka), dyskusje pełne emocji, druga edycja projektu Akcja Edukacja oraz zupełna nowość – Serio Pro, branżowe wydarzenie poświęcone serialom premium.

Choć wiele osób martwiło się, czy festiwal w ogóle się odbędzie, organizatorzy postarali się, by jak co roku zapewnić kinomanom z całej Polski ogrom filmowych wrażeń. Ostatecznie udało się stworzyć formułę, która nie tylko zapewni uczestnikom bezpieczeństwo, ale także otworzy wiele nowych możliwości nie tylko na najbliższą edycję, lecz również na przyszłość festiwalu. Tegorocznym motywem przewodnim jest spotkanie nowoczesności z tradycją (co widać nawet na plakatach – rzeźba grecka połączona z barwami inspirowanymi telewizyjną planszą informującą o braku sygnału). Goście wydarzeń wspólnie będą zastanawiać się nad zaletami i wadami nowych technologii, formuł, filmów VR, ale w ich rozważaniach nie zabraknie także odwiecznych dylematów twórców i krytyków. Karnety są jeszcze dostępne na stronie festiwalu (200 zł oraz 50 zł) oraz aplikację Going (70 zł).

Światowe sławy

Jednym z nieodłącznych elementów FKA są wyjątkowe osobistości, nie tylko te związane z rodzimą kinematografią. W tym roku udało się zaprosić twórców z różnych zakątków świata. Ragnar Bragason, islandzki reżyser filmowy i serialowy, stanie w ogniu pytań podczas Q&A po projekcji swojego najnowszego filmu ,,Złotokap” z Karoliną Gruszką w roli głównej. Kolejnym gościem będzie Mark Cousins, reżyser filmów dokumentalnych i filmoznawca, organizator festiwali filmowych, gospodarz programów telewizyjnych. Spotkanie-performance będzie połączone z projekcją jego dokumentu ,,Oczy Orsona Wellesa”. Ciekawi goście pojawią się także podczas spotkań z cyklu Akcja Edukacja, m.in. producentka Ewa Puszczyńska i reżyser Mariusz Wilczyńskiopowiedzą o wspólnej, ponad 14-letniej drodze do powstania filmu ,,Zabij to i wyjedź z tego miasta²”, Radosław Ładczuk zdradzi sekrety pracy operatora podczas case study, a Yifan Sun, studentka Szkoły Filmowej w Łodzi, opowie, jak to jest dostać Oscara jeszcze podczas studiów.

 
Reklama
 
Reklama

Mocne tytuły zapewnią moc wrażeń

Tegoroczną edycję otworzy przedpremierowy pokaz ,,Poufnych lekcji perskiego” Vadima Perelmana, prosto z selekcji Berlinale i MFF w Pekinie 2020. Malarski, wzruszający, przywracający wiarę w człowieczeństwo nawet w najtrudniejszych sytuacjach film będzie idealną zapowiedzią całej gamy emocji, jakie czekają na uczestników festiwalu. W sekcji Krytyczne premiery zostały zawarte wyjątkowe tytuły, zarówno te bez polskiej dystrybucji, jak i przed oficjalną premierą, m.in. ,,Zło nie istnieje” w reż. Mohammada Rasoulofa, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem film poruszający problem wykonywanej wciąż kary śmierci, włoski melodramat ,,Sole” (reż. Carlo Sironi) o młodej dziewczynie planującej oddać swoje nienarodzone dziecko czy ,,Tylko zwierzęta nie błądzą” Dominika Molla, pełen nawiązań i odniesień do najważniejszych współczesnych twórców (Tarantino, Nolan czy bracia Coen).

Same głośne tytuły pojawią się także w sekcji Głos krytyków – jednym z nich niewątpliwie będzie najnowszy film Piotra Domalewskiego – ,,Jak najdalej stąd”, określany jako mieszanka współczesnego kina moralnego niepokoju i filmu drogi. Nie zabraknie także ostatniego filmu Agnieszki Holland – ,,Szarlatan”, który choć opowiada o czeskim zielarzu z XX-wieku, tak naprawdę stawia wiele pytań o kondycję współczesności. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć także głośne tytuły zagraniczne:,,Babyteeth” w reżyserii Shannon Murphy, ,,Niedosyt” Carlo Mirabella-Davisa, a także ,,Matthias i Maxime” Xaviera Dolana.

Sekcja Chłodnym okiem ma do zaoferowania kilka interesujących dokumentów ostatnich lat, m.in. ,,Don Gilliam i Olbrzymy” w reżyserii Keitha Fultona i Louisa Pepe, opowiadający historię ,,przeklętego” filmu o Don Kichocie, którego produkcja trwała ponad 30 lat, czy ,,Tony Halik” Marcina Borchardta, będący swego rodzaju biografią podróżnika. Stałym elementem festiwalu jest także sekcja ,,Filmoznawca-filmowiec”, której tegorocznym gościem będzie Michał Biegański wraz ze swoim filmem ,,Blisko” o hodowcy gołębi. W programie również Retroperspektywa Jonathana Glazera, w ramach której można będzie obejrzeć nie tylko jego dwie fabuły (,,Sexy Beast” i ,,Pod skórą”), ale także reklamy i wideoklipy.

Kontrast między tradycją a nowoczesnością dobrze oddadzą kolejne dwie sekcje – z jednej strony przegląd filmów Coming of Age, w ramach którego zostaną zaprezentowane: ,,Slalom” Charlène Favier, ,,Waves” Treya Edwarda Shultsa oraz ,,Za wcześnie”w reżyserii Rashaada Ernesto Gree. W opozycji stanie sekcja Klasyka krytyka, w której widzowie będą mogli poznać (lub przypomnieć sobie) trzy ważne w historii kina filmy: ,,Szarada” Stanley’a Donena z nagrodzoną za rolę Reggie Audrey Hepburn, ,,Pobij diabła” Johna Hustona z legendą złotej ery Hollywood – Humphrey’em Bogartem i ,,Obywatel John Doe” Franka Capry, nominowany do Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny.

 
Reklama

Krytyka, VR, streamerzy – dyskusje o trendach

Jednym ze znaków rozpoznawczych FKA są dyskusje – co roku organizatorzy zapraszają najgłośniejsze nazwiska z branży do rozmów o tajnikach ich pracy i najciekawszych kinofilskich tematach. Bolesław Racięski poprowadzi dyskusję Krytyka jest trendy o przemianach krytyki filmowej spowodowanej szeroką dostępnością nowych środków przekazu (wideoklipy, wideoeseje, podcasty). W dyskusji wezmą udział: Grażyna Torbicka, dziennikarka i twórczyni festiwalu Dwa Brzegi, Mateusz Werner,wykładowca akademicki, Tomasz Raczek – krytyk publikujący w serwisie YouTube oraz Kaja Szafrańska – vlogerka z kanału jakbyniepaczec.

Dyskusja, w ramach Akcji Edukacji, Filmy bez kadrów?! Cinematic VR i krytyka filmowa skupi się na coraz popularniejszej formie filmu sferycznego oraz problemów związanych z immersyjnością i krytyką tego typu doświadczeń. Rozmowę z Mają Gomulską, Michałem Pabisiem-Orzeszyną oraz Jackiem Nagłowskim poprowadzi Adriana Prodeus. Innym tematem, z którym zmierzą się nasi goście, jest rosnąca popularność serwisów VOD i platform streamingowych. Zuzanna Pawłowska (VOD TVP), Paweł Wieszczeciński (Kinoscope), Mikołaj Góralik (DAFilms) oraz Przemek Glajzner (Think Film) wspólnie zastanowią się, co rozwój serwisów VOD znaczy dla kin oraz co trzeba zmienić podczas procesu produkcji i dystrybucji, by dostosować się do nowego sposobu oglądania filmów. Dyskusję Nowy porządek. Streamerzy vs reszta świata poprowadzi Bolesław Racięski.

Porozmawiajmy o serialach – na Serio!

Jedną z nowości w tym roku jest dwudniowe wydarzenie branżowe Serio Pro poświęcone serialom premium. Na uczestników czeka szereg spotkań, dyskusji i warsztatów poruszających wszystkie etapy produkcji, dystrybucji i promocji serii. To nie tylko solidna dawka wiedzy o tajnikach pracy w branży serialowej, ale także masa inspiracji dla twórców. Wszystko będzie możliwe dzięki wyjątkowym gościom, wśród których są m.in, Agnieszka Smoczyńska (reżyserka seriali Netfliksa „Warrior Nun” czy „1983”), Katarzyna Lewińska (kostiumografka „W głębi lasu” Leszka Dawida i Bartosza Konopki oraz „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej), Łukasz Targosz (kompozytor muzyki m.in. do „Paktu” czy „W głębi lasu”), Anna Różalska (dyrektorka produkcji oryginalnych Canal+), Łukasz Dzięcioł (Opus TV, producent: „Kruk. Szepty słychać po zmroku”, „Zbrodnia”, „Ultraviolet”) czy Marta Szymanek (scenarzystka „Watahy” czy „Odwilży”).

Karnety na Serio Pro są bezpłatne, dostępne dla profesjonalistów z wielu sektorów branży audiowizualnej. Na warsztaty, spotkania i case study obowiązują zapisy przez formularz dostępny na stronie wydarzenia.

Akcja Edukacja

Projekt towarzyszy festiwalowi już po raz drugi. Akcja Edukacja prezentuje dokonania twórców, którzy na co dzień budują Łódź Filmową i jednocześnie podkreśla wartość wykształcenia akademickiego w pracy w branży kreatywnej. W ramach projektu odbędzie się 8 bezpłatnych wydarzeń online, m.in. Akcja analiza z Kamilą Żyto, która podstawie ,,Popiołu i diamentu” zapozna uczestników warsztatu z narzędziami wykorzystywanymi podczas analizy filmu. Film ,,Nightingale”, do którego zdjęcia zrealizował Radosław Ładczuk, będzie materiałem case study operatorskiego w ramach Akcja obraz.

W Bibliotece TUVIM odbędzie się także spotkanie z Michałem Pabisiem-Orzeszyną i jego najnowszą książką ,,Zwrot historyczny w badaniach filmoznawczych”.

Filmy bez kadrów – VR po raz pierwszy na FKA!

 
Reklama

Kolejną nowością, jaką przygotowali w tym roku organizatorzy, jest przegląd filmów VR. Dzięki współpracy z vnLab: Laboratorium Narracji Wizualnych w Szkole Filmowej w Łodzi przygotowano doświadczenie składające się z 3 filmów: ,,Deep Dive” (produkcja: vnLab), ,,Step to the line” oraz ,,The Last Chair – Egbert”. Sesjom w Bibliotece TUVIM będzie towarzyszyć wspomniana już dyskusja o miejscu krytyki filmowej w analizowaniu produkcji VR.

 

  1. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 15.10 do 18.10.2020 w Łódzkim Domu Kultury oraz online na platformie Think Film. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Partnerami wydarzenia są: Kino Szpulka, Szkoła Filmowa w Łodzi, vnLab: Laboratorium Narracji Wizualnych, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Skrytykuj, Biblioteka Miejska w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Muzeum Kinematografii, Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu, Smakjam, Soundmaking, Drukarnia Arsa, DAFilms, Kinoscope, Pracownia Ekspresja, Młodzi w Łodzi, EC1 Łódź – Miasto Kultury, Łódź Film Commission, Atelier Scenariuszowe, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Wydawnictwo Szkoły Filmowej w Łodzi, CFI Hotels Group.

Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2020”. Projekt dofinansowany jest z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA.

Serio Pro odbędzie się w dniach 15–16 października 2020 online. Wydarzenie jest realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Łódzkiego Centrum Wydarzeń. Partnerzy wydarzenia: Szkoła Filmowa w Łodzi, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Opus TV, SHIPsBOY, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi. Organizatorem jest Festiwal Kamera Akcja.

  1. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamer Akcja & Akcja Edukacja

15–18.10.2020

Kino Szpulka, Łódzki Dom Kultury & Think Film

Web: www.kameraakcja.com.pl

Materiały prasowe: http://kameraakcja.com.pl/media/

 
Reklama

 

Serio Pro

15–16.10.2020

Think Film

Web: www.serio.pro

Materiały prasowe: http://serio.pro/edycja-2020/media/

 

Miejsca festiwalowe:

Łódzki Dom Kultury – Kino Szpulka, ul. Traugutta 18, Łódź

Think Film – www.thinkfilm.pl

 
Reklama

Biblioteka TUVIM – ul. Tuwima 46, Łódź

Reklama