Noblowski tydzień rozpoczęty

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

W poniedziałek rozpoczął się tygodniowy cykl przyznawania Nagrody Nobla. Znamy zwycięzców z fizyki oraz medycyny.

W kategorii fizyka zostały nagrodzone zostały trzy osoby. Sir Roger Penrose specjalizuje się m.in. w teorii względności i grawitacji. Wraz ze Stephenem Hawkingiem udowodnił twierdzenie o osobliwościach w einsteinowskiej teorii względności. W roku 2020 nagrodę uzyskał „za odkrycie, że tworzenie czarnych dziur jest solidną prognozą ogólnej teorii względności”.

Wyróżnieni zostali także Reinhard Genzel (astrofizyk, jeden z pierwszych naukowców śledzących ruchy gwiazd w centrum Drogi Mlecznej; wykazał, że krążą prawdopodobnie wokół czarnej dziury) oraz Andrea Ghez (astronomka badające Drogę Mleczną) „za odkrycie supermasywnego obiektu kompaktowego w centrum naszej galaktyki.”

W dziedzinie medycyny i fizjologii nagrodę otrzymali Harvey J. Alter, Michael Houghton oraz Charles M. Rice. Panowie odkryli i udowodnili, że HCV powoduje wirusowe zapalenie wątroby. Przyczynili się tym samym do rozwoju testów diagnostycznych oraz metod terapii, dzięki czemu WZWC jest dziś chorobą uleczalną.

Już jutro zostaną wyłonieni zwycięzcy w kategorii chemii, 8.10 w dziedzinie literatury, 9.10 poznamy laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, a 12.10 – Nagrody Banku Szwecji w dziedzinie ekonomii.

 

Reklama

Organiczność

Powtarzaj za mną: Działam organicznie, działam organicznie  Zamiast:  Muszę bez