Łasztownia. Nowe serce miasta

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Szczecin ma możliwość zagospodarowania od podstaw dużego oraz charakterystycznego fragmentu miasta. Jest to ewenement na skalę krajową i wymarzona okazja do stworzenia nowej, tętniącej życiem części śródmieścia oraz ożywienia okolic Odry. Łasztownia to jedno z najciekawszych miejsc w Szczecinie. Wyspa położona w centrum, ale jednak nieco od niego odseparowana. Miejsce swą historią i potencjałem idealnie wpisuje się w markę miasta, dobrego do życia, otoczonego zielenią, wodą i przyrodą. Miasta, które posiada jeszcze wiele tajemnic do odkrycia. Potencjał obszaru Międzyodrza i Łasztowni, które niejako spajają lewo i prawobrzeżną część Szczecina, daje niesamowite możliwości, które Szczecin postanowił wykorzystać.

Reklama

Pierwszy krok ku zmianie wizerunku Łasztowni został postawiony w 2013 roku. Rozpoczęła się wtedy pierwsza renowacja pochodzącego z XIX wieku budynku  nazywanego dziś Starą Rzeźnią. Znajduje się w nim restauracja, sala konferencyjno-projekcyjna oraz księgarnia. Również w tym samym roku do użytku został oddany sześciokondygnacyjny biurowiec Lastadia Office zbudowany od podstaw, wykorzystujący położenie w water froncie a formą zharmonizowany z przedwojenną zabudową. 

W tym samym czasie otwarto szczecińskie bulwary. Nabrzeże zaczęło żyć, a zazwyczaj puste okolice nad Odrą zapełniły się ludźmi. Dziś, można tam spotkać rowerzystów, biegaczy, wędkarzy.  

Łasztownia jest coraz lepiej znana wszystkim mieszkańcom Szczecina, wpisała się na stałe w krajobraz naszego miasta. Wyspa jest coraz chętniej  odwiedzana przez mieszkańców i turystów.  Symbolem tego miejsca stały się  zabytkowe dźwigi na nabrzeżu Starówka, które od czasu do czasu odgrywają główną rolę w przedstawieniach iluminacyjnych. Kolejnym znakiem rozpoznawczym szczecińskiej Łasztowni jest Maszt ze statku „Kapitan K. Maciejewicz”, postawiony na  nadodrzańskim bulwarze Gdyńskim. Morski charakter tego miejsca zostanie podkreślony przez oddanie w 2021 roku do użytku Morskiego Centrum Nauki.

Na odwiedzających Łasztownię czekają  liczne atrakcje takie jak Miejska Strefa Letnia z plażą usytuowaną nad samym brzegiem Odry, nowoczesny port jachtowy, liczne restauracje i kawiarnie. W sezonie  letnim do dyspozycji mieszkańców i turystów jest również wypożyczalnia łodzi motorowodnych, a od tego lata  można skorzystać z szczecińskiego tramwaju wodnego.  

W ostatnim czasie miasto wyłoniło zwycięzcę międzynarodowego konkursu urbanistyczno – architektonicznego „Łasztownia. Nowe serce miasta”. Po 2021 roku planowane jest rozpoczęcie budowy mostu Kłodnego, a w tym roku rozpocznie sięprzebudowa całego układu drogowego poprawiającego dostępdo całego Śródodrza, w tym także Łasztowni. Bezpośrednio więc  za kilka lat deweloperzy oraz inwestorzy uzyskają lepsze możliwości inwestowania na całym obszarze.

W miejscu, które od dawna fascynowało głównie historyków i architektów, zaczyna się coś nowego. Tutaj może bić serce miasta.Okolice Odry zaczęły żyć, a wizja miasta  w którym dobrze się żyje, blisko wody i przyrody – zaczyna się spełniać.

Przeczytaj również

Reklama