Poniedziałkowy przegląd filmowy

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Co się dzieje na arenie filmowej? Całkiem sporo – jesień przede wszystkim oznacza sezon festiwalowy. Na szczęście, organizatorzy postanowili dostosować się do aktualnie panujących warunków, zamiast przenosić wydarzenia w 100% do sieci.

26.09 rozpoczęła się 7. edycja festiwalu dedykowanego najmłodszym – Kino Dzieci to wydarzenie dedykowane maluchom od 4 r.ż. i można je zobaczyć w 20. miastach. Co roku, festiwal przybliża kinematografię danego regionu. W tym roku, wybrany został Bałtyk., czyli dzieła z Litwy, Łotwy i Estonii. Poza tym, organizatorzy uruchomili filar edukacyjny „Kino dzieci o wychowaniu” oraz „Europejskie kino dokumentalne”.

Początek października to początek Transatlantyku. Festiwal po raz pierwszy z Łodzi popłynie do Katowic. Wydarzenie będzie można jednak obejrzeć również online. Oprócz klasyków, pojawi się kilka gorących premier. Przedpremierowo będzie można obejrzeć „Wandera” z Tommy Lee Jonesem, opowiadającego o historii prywatnego detektywa z problemami psychicznymi. Podczas śledztwa, historia, na której jest tropie niebezpiecznie zaczyna przypominać jego własną, co również zaczyna niebezpiecznie przywodzić na myśl „Wyspę Tajemnic”. Pojawi się również „Aviva” – dzieło łączące koncepcję filmu-teledysku, opowiadającego historię miłości, jak w przypadku „Emy”.

Na ekranach kin w weekend będzie można zobaczyć „Proces siódemki z Chicago”. Dramat opiera się na prawdziwej historii – protestu przeciwko wojnie w Wietnamie podczas Krajowej Konwencji Demokratycznej w 1968 r. Przerodził się on w brutalne starcie z policją i Gwardią Narodową. Jego organizatorzy zostali oskarżeni o spisek w celu wywołania zamieszek. W obsadzie będzie można zobaczyć m.in. Eddiego Redmayne’a, Josepha Gordona-Levitta oraz Sacha Barona Cohena. Film pojawi się również w połowie października na platformie Netflix.

Z polskich filmów właśnie pojawił się „Wojtyła. Śledztwo”, czyli historia papieża oczami osób, które miały z nim styczność. Do dzieła użyte zostały niepublikowane zdjęcia oraz materiały wideo. Fani dokumentów, fotografii oraz podróży mogą się też wybrać na „Tony’ego Halika”, który już 30. pojawi się na ekranach. Halik był niesamowitą osobowością, „jak chciał mieć ujęcie, to wszystko temu podporządkował”, pełen zapału i energii „obywatel świata”.

 

autor: Katarzyna Paczóska

Reklama