Wrony posiadają inteligencję podobną do ludzkiej – mówią badania

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ptaki krukowate posiadają wyższą inteligencję niż mogłoby się to wydawać. Organizmy potrafią stworzyć narzędzia, przypominające haczykowate kije, aby dostać się do larw, potrafią rozwiązać zagadki geometryczne lub zepchnąć jeża z autostrady.

Najnowsze badanie opublikowane w czasopiśmie Science wykazuje, że ptaki są świadome swojej wiedzy, mogą do niej sięgnąć, co jest przejawem wyższej inteligencji i formy świadomości, przypisywanej dotychczas ludziom i niewielu ssakom. Okazuje się, że inteligencja i świadomość znajdują się w pallium, czyli najgęstszej neuronowej części mózgu ptaka.

Aby sprawdzić, czy wrony rzeczywiście znają i potrafią analizować informacje przechowywane z mózgach, neurobiolog Andreas Nieder postanowił wyszkolić ptaki. Nauczył dziobania czerwonego lub niebieskiego celu na panelu w zależności od tego, czy widzą światło mocne lub słabe. Zasada była jednak ciągle zmieniana, a narządy zwierząt stale monitorowane. Liczba neuronów w organizmach ptaków wynosi tyle, ile u niektórych małp, czyli 1,5 mld. Aktywność mózgu Ozzy’ego i Glenna zmieniała się w zależności od mocy światła.

Neurony zareagowały zgodnie z subiektywnym odbiorem światła przez wrony, a nie jasnością światła. Ptaki były świadome swoich indywidualnych doświadczeń.

Wrony i inne krukowate mają świadomość sensoryczną oraz subiektywny rodzaj odbioru rzeczywistości, które przekazują w charakterystyczny dla siebie sposób. Oprócz wron, tego rodzaju neurobiologiczne dowody na świadomość sensoryczną wystąpiły dotychczas tylko u ludzi i makaków – podsumowuje Nieder.

 

Źródło

Reklama