Używanie marihuany w ciąży prowadzi do zachowań psychotycznych u dzieci

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

11 489 dzieci było obserwowane w ramach badania Adolescent Brain Cognitive Development. Jest to największe długoterminowe badanie mózgu i zdrowia u dzieci w Stanach Zjednoczonych. Wyniki mówią, że znaczna część pociech, która doświadczyła marihuany w życiu płodowym, ma większe skłonności do zachowań psychotycznych.

Według oświadczeń matek, 655 dzieci było poddane działaniom marihuany jeszcze w trakcie życia płodowego. Porównując 10 834 dzieci nie wystawionych na ekspozycję składnika, wymagały one więcej uwagi, miewały problemy społeczne, problemy ze snem oraz słabsze zdolności poznawcze.

W ostatnich dziesięcioleciach, w Stanach Zjednoczonych używanie marihuany przez kobiety w ciąży wzrasta. Analizie poddano 450 000 ciężarnych kobiet w wieku od 12 do 44 lat. Wykazano, że używanie konopi indyjskich w latach 2002-2017 wzrosło ponad dwukrotnie.

Znaczna część z nich, używała marihuany podczas pierwszych 3 miesięcy ciąży, głównie w celach rekreacyjnych. Pierwszy trymestr jest jednym z najwrażliwszych okresów dla dopiero rozwijającego się mózgu płodu. THC dostaje się do mózgu dziecka z krwiobiegu matki.

W 2019 r., chirurg Jerome Adams, chcąc zwrócić uwagę na rosnący problem, wydał oświadczenie odradzające używanie konopi indyjskich przez kobiety w trakcie ciąży.

 

Źródło

Reklama