LASTADIA Budową Roku 2019!

Nasze magazyny
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
W zrewitalizowanym budynku przy Lastadii 41 znajduje się obecnie m.in. Urząd Pracy. Fot. Piotr Wittman

Zrewitalizowane przez miejską spółkę Gdańskie Wody budynki dawnego Gimnazjum Miejskiego i Bursy przy ulicy Lastadia 2 i 41 zwyciężyły w prestiżowym konkursie „Budowa Roku 2019”.

Dzięki inwestycji przywrócono obu budynkom wygląd z okresu ich największej świetności. Co istotne, wszystkie działania prowadzono z uwzględnieniem historycznej wartości budynków, pod nadzorem konserwatorskim. Wartość robót budowlanych wyniosła ponad 41 milionów złotych netto.

– Gdańsk pięknieje, Gdańsk dba o swoje zabytki. Odnawiając te historyczne obiekty ocaliliśmy ważną część gdańskiego dziedzictwa oraz wykreowaliśmy nowe ciekawe miejsce w mieście chętnie odwiedzane przez turystów i mieszkańców. Jesteśmy dumni, że nasze działania zostały docenione w tym prestiżowym konkursie – mówi Ryszard Gajewski, prezes spółki Gdańskie Wody.

Pierwszy gdański budynek w stylu neogotyku

Gmach Gimnazjum Miejskiego zaprojektował architekt Carl S. Held, natomiast fasada została przeprojektowana przez znanego berlińskiego architekta Friedricha Schinkla. Budynek oddano do użytku 3 sierpnia 1837. Był to pierwszy gdański budynek w stylu neogotyku, który wyznaczył trend XIX-wiecznej architektury w Gdańsku. Gmach otrzymał tablicę z napisem Artium Liberaliumatudiis sacrum (Przybytek studiów nauk wyzwolonych). Ceglana elewacja została ozdobiona  pilastrami i gzymsami. Niestety, obiekt został zniszczony w trakcie wyzwalania Gdańska w 1945 roku.

Szczytnice, pilastry, lukarny

Budynek przy ul. Lastadia 41 został wzniesiony w latach 1875-1878 jako siedziba dyrekcji poczty. Został zbudowany w stylu neogotyckim z licznymi zdobieniami w postaci łuków, pilastrów, kolumn i gzymsów, a także maswerków wykonanych z kształtek ceramicznych. Konsole pilastrów i głowice kolumn były zdobione ceramicznymi kształtkami o motywach roślinnych i zwierzęcych. Północne szczytnice nad wejściem zdobiły pozostałości istniejącej tam rozety. Na dachu występowały lukarny, które podczas odbudowy dachu po zniszczeniu w trakcie II wojny światowej zostały zlokalizowane niżej niż historyczne.

Tak dziś wygląda budynek przy ulicy Lastadia 2. Fot. Dominik Paszliński

W trosce o środowisko

Dzięki unijnej dotacji możliwa była kompleksowa termomodernizacja i podniesienie efektywności energetycznej. Docieplenie wykonano od wewnątrz – tak, by nie naruszać historycznego wyglądu obiektów. W ścianach budynków odtworzono miejsca lęgowe mazurków i jerzyków. Nisze gniazdowe w elewacji zaślepiono fragmentami cegieł – identycznych, jak te użyte w obiekcie (widocznym elementem jest jedynie otwór wlotowy).

Odwodnienie terenu wspierają obiekty małej retencji – ogrody deszczowe, w których użyto specjalne gatunki roślin, zatrzymujące i filtrujące deszczówkę.

Siedziba urzędów

Obecnie w budynkach mieszczą się miejski Wydział Geodezji oraz Gdański Urząd Pracy. To instytucje, które obsługują wielu klientów, dlatego wielu mieszkańców będzie mogło odwiedzać zrewitalizowane budynki podczas załatwiania urzędowych spraw.

Reklama