Kobiety częściej ukrywają spectrum autyzmu niż mężczyźni – mówią badania

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Nowe badanie wykonane przez Michaela Lombardo i innych wykazało, że kobiety wykazują większą równowagę między sygnalizacją pobudzającą i hamującą w przyśrodkowej korze przedczołowej niż mężczyźni – prowadzi to do konkluzji, że różnica płci w obszarze mózgu zaangażowanym w zachowanie społeczne i procesy poznawcze może wyjaśnić, dlaczego kobiety kamuflują swój autyzm częściej.

Praca opiera się na teorii zaburzeń równowagi sygnalizacyjnej w zaburzeniu, sugerującej, że autyzm jest wynikiem zbyt dużego pobudzenia lub zbyt małego hamowania w mózgu.

Zbadano skany mózgu 34 autystycznych mężczyzn, 33 typowych mężczyzn, 34 autystycznych kobiet i 34 typowych kobiet w wieku od 18 do 49 lat. Wykładnik Hursta (im większe H, tym mniej hałaśliwe sygnały mózgowe i bardziej typowa równowaga między hamowaniem a pobudzeniem) był niższy w przyśrodkowej korze przedczołowej mężczyzn z autyzmem, niż tych bez. Natomiast w dwóch grupach kobiet, współczynnik się nie różnił, co sprawia, że łatwiej jest im zakamuflować spektrum autyzmu.

 

LINK 

Reklama

Smak umami

Umami to jeden z pięciu podstawowych smaków, odczuwalnych przez człowieka