Komiksowa opowieść o niezwykłym pisarzu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku wydała komiks „Fala wolności. Opowieść o Lechu Bądkowskim”, który powstał w ramach obchodów Roku Lecha Bądkowskiego. Publikacja powstała przy wsparciu finansowym Miasta Gdańska.

Lech Bądkowski (1920–1984) to postać niezwykła. Ten urodzony w Toruniu dziennikarz, pisarz, działacz społeczny i żołnierz, związał swoje losy z Pomorzem. Choć nie był z pochodzenia Kaszubą, czuł się nim w głębi serca. Po zakończeniu wojny powrócił z emigracji do Polski, zamieszkał początkowo w Gdyni, a później, od 1951 roku do końca życia w Gdańsku i starał się wpisać w nową rzeczywistość. Nie było to łatwe, bo jako żołnierz walczący w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie był pod baczną obserwacją komunistycznej władzy, inwigilowany, podsłuchiwany. Wykorzystywał każdy czas przynoszący w PRL nadzieję zmian na lepsze.

Dziennikarz i pisarz

W okresach przełomów włączał się aktywnie w działalność społeczną, stawał w obronie osób szykanowanych przez władze, wyrażał jasno swoje zdanie, nierzadko narażając się na różne represje rządzących. Stał się znany ze swoich opozycyjnych poglądów, wyrobił sobie markę osoby zaufania publicznego, autorytet.

Nie mogąc być dłużej dziennikarzem, został pisarzem. Dorobek twórczy Lecha Bądkowskiego obejmuje prawie trzydzieści książek, w większości poświęconych tematyce Pomorza. Współtworzył i czynnie działał w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, Związku Literatów Polskich i polskim PEN Clubie.

Pierwszy rzecznik Solidarności

W sierpniu 1980 roku, jako pierwszy z intelektualistów i ludzi kultury, poparł żądania strajkujących robotników. Dołączył do nich i został pierwszym rzecznikiem prasowym ,,Solidarności”. Krótko potem spełniło się jego wielkie marzenie – został redaktorem naczelnym solidarnościowego tygodnika ,,Samorządność”.

Dwa plany czasowe

Komiks „Fala wolności” rozgrywa się na dwóch planach czasowych. Osią przewodnią jest obecność i działania Lecha Bądkowskiego podczas sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Natomiast w chwilach wolnych, Bądkowski opowiada o swoim życiu młodemu stoczniowcowi, przekazując mu zdobyte doświadczenie i zwracając uwagę na potrzebę niezależności.

Setna rocznica urodzin

Twórcami komiksu o życiu tego niezwykłego pisarza, społecznika i patrioty są Witold Tkaczyk (scenariusz) oraz Krzysztof Budziejewski (rysunek). Komiks powstał z okazji setnej rocznicy urodzin Lecha Bądkowskiego. Projekt został zrealizowany przy dofinansowaniu ze środków Miasta Gdańska. Album w cenie 25 złotych jest do nabycia w bibliotecznym sklepiku online (http://wbpg.org.pl/produkt/60) oraz w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Podpis pod foto:

Komiks w cenie 25 złotych można nabyć w bibliotecznym sklepiku online oraz w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

 

Fot. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Reklama

Pracodomie

Kiedy zamknęliśmy się w domach i własnych mikrokosmosach, była wiosna.