Poznań zaprasza

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu: Narracje. Bohdan Cieślak –

17.02 – 31.03.2019

Tworzenie scenografii jest procesem rozwijającym się od koncepcji rodzącej się w głowie twórcy, często także współkreacji z reżyserem, choreografem, po efekt całościowy przedstawiony widzowi w teatrze. Wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu ukazuje scenografie Bohdana Cieślaka przez pryzmat jego procesu twórczego. Artysta swoje prace realizował na deskach najlepszych polskich scen.

We współpracy z Ewą Wycichowską powstały scenografie do spektakli Walk@ karnawału z postem, Przypadki Pana von K, Carpe diem, Wiosna – Effatha, Pulcinellaczy Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza. Z Lechem Raczakiem współrealizował spektakle OrbisTertius, EdmondDavidaMameta, Żonawg scenariusza Andrieja Tarkowskiego, Plac Wolnościwg Antonio Tabucchi,Gra na zwłokęwg powieści Janusza Andermana, DziadyAdama Mickiewicza, Czas terroru wg Róży Stefana Żeromskiego, Życie jest snemPedro Calderona de la Barki, Makbet Williama Szekspira. Kreuje scenografie o nowatorskich i zaskakujących perspektywach.

Rysunki wychodzące spod ołówka artysty stają się niejednokrotnie dziełami – bytami samodzielnymi, zrodzonymi z inspiracji tematem.

 

Wystawa i spektakl w Centrum Kultury ZAMEK
(jednej z najbardziej monumentalnych budowli w Poznaniu, zbudowanej w 1910 roku dla cesarza Wilhelma II).

Do 3 marca czynna będzie wystawa Bettiny Bereś pt. „Wspomnienia wspomnień”, a do 23 lutego będzie można zobaczyć spektakl Teatru powszechnego „Fioletowa krowa” w reżyserii Janusza Stolarskiego, który wraz ze swymi aktorami sięgnął do anglojęzycznych twórców humoru nonsensownego w genialnym przekładzie Stanisława Barańczaka. 

ENEA Spring Break Showcase Festival & Conference; 25-27.04.2019

Jak co roku w kilkunastu miejscach koncertowych Poznania wystąpi ponad setka wykonawców, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Zagrają artyści dobrze znani polskiej publiczności, jak Lao Che czy wracająca z nowym albumem Novika oraz obiecujący debiutanci – np. opromieniona znakomitym występem na Eurosonic Hania Rani czy tajemniczy Julian Uhu. Nie zabraknie także paneli dyskusyjnych oraz warsztatów. Największa scena szóstej edycji największego polskiego festiwalu showcase’owego zlokalizowana będzie na Placu Wolności.

http://spring-break.pl/

Pyrkon Festiwal Fantastyki; 26-28.04.2019

Dziś Pyrkon jest największym Festiwalem Fantastyki w Polsce i jednym z największych w Europie. W dziesiątkach sal prelekcyjnych oferuje wiele atrakcji jak cosplay, wykłady, konkursy, warsztaty, wystawy i pokazy. To także raj dla fanów fantastycznych gadżetów oraz okazja do spotkania niesamowitych gości. Ponadto: olbrzymi Games Room dla wszystkich zapalonych fanów oraz rozpoczynających swoją przygodę z grami planszowymi, Blok Gier Elektronicznych i fantastyczne wioski, w których można obejrzeć stroje, wziąć udział w aktywnościach rodem z historii oraz zrobić niezwykłe pamiątkowe zdjęcia.

https://pyrkon.pl

Wings for Life World Run; 5.05.2019

Poznań po raz kolejny został gospodarzem światowego Biegu Wings for Life. To bieg charytatywny, z którego 100% opłat startowych i datków zostanie przekazanych fundacji Wings for Life, finansującej badania nad urazami rdzenia kręgowego. Biegaczy w wielu miejscach na ziemi jednocześnie łączy jeden cel. W tym roku organizatorzy udostępniają też specjalnie przygotowaną aplikację, umożliwiającą uczestnictwo w biegu na własną rękę – z dala od wyznaczonej lokalizacji.

https://www.wingsforlifeworldrun.com/pl/pl/poznan/

Wings for Life World Run, 2018, Poznań. Fot. Bartek Wolinski

 

UWAGA: ARCYDZIEŁO!

W poznańskich muzeach znajdują się arcydzieła sztuki światowej. Nie są tak znane jak Mona Lisa, jednak artyści je tworzący należą do najsłynniejszych twórców swojej epoki i kraju, z którego się wywodzą.

Sofonisba Anguissola (1535-1625), Gra w szachy, 1555, tempera i olej na płótnie, 72×97 cm, Własność Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Muzeum Narodowe w Poznaniu – Galeria Sztuki Obcej

Jednym z najsłynniejszych obrazów, współtworzących poznańską kolekcję włoskiej sztuki renesansowej, jest dzieło pędzla jednej z nielicznych kobiet malarek okresu nowożytności – Sofonisby Anguissoli z Cremony.

Grę w szachy Sofonisba namalowała w początkach swej artystycznej kariery, w wieku 22 lub 23 lat. Napis łaciński na brzegu szachownicy brzmi w tłumaczeniu: „Sofonisba Angussola, panna, córka Amilkara, z natury portret swoich trzech sióstr i domownicy namalowała 1555”.

Obraz akcentuje miejsce kobiety w kulturze i społeczeństwie epoki włoskiego renesansu.
Ciekawostką jest, że siostry Sofonisby – Lucia i Minerwa, również zostały malarkami. Kameralne ujęcie rodzinnej sceny odbiega swą bezpośredniością od reprezentacyjnych na ogół portretów współczesnych i ukazuje siostry Anguissola – Lucię, Europę i Minerwę – podczas gry w szachy. Szachownica jest atrybutem i dowodzić ma wykształcenia oraz intelektualnych aspiracji sióstr. Obecność służącej, a także takich przedmiotów, jak orientalny dywan przykrywający stół, eleganckie ubiory z drogich tkanin i biżuteria, są wyrazem wysokiego statusu społecznego trzech młodych kobiet. Scena rozgrywa się zapewne w wiejskiej siedzibie Amilkara, ojca Sofonisby, pod Cremoną

 

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

Follow on Twitter

Reklama

Reklama