Co się dzieje na scenie? Przegląd premier filmowych

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Co prawda kina niestety musiały przejść nieco dłuższą kwarantannę, jednak na szczęście powracają do żywych. Co się dzieje w filmowym świecie?

Z polskich premier nadchodzi „Jak najdalej stąd”. Piotr Domalewski, podobnie jak w „Cichej nocy” ukazuje autentyzm polskiego społeczeństwa. Tym razem opowiada o zbuntowanej nastolatce, która otrzymuje tragiczne wiadomości z Irlandii, gdzie pracuje jej ojciec.

18. września pojawi się również długo wyczekiwana premiery „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – mężczyzny niesłusznie oskarżonego o gwałt oraz zabójstwo 15-letniej nastolatki.

Na ekranach można już teraz zobaczyć „Pętlę”. Vega pokładał w filmie spore nadzieje, twierdząc że jest to jego najlepsze dzieło (ja tam nie wiem – mówią „nie oceniaj książki po okładce”, ale czego można się spodziewać po filmie, na którego plakacie na tronie siedzi mężczyzna z bronią i otaczają go dwie roznegliżowane blondynki?).

Z premier zagranicznych, 11. września w polskich kinach pojawi się „Ema” – historia małżeństwa, którego świat pod wpływem pewnej decyzji upada. Jest to nowe dzieło Larraina („Jackie”, „Tony Manero”), który wprowadził do filmu element teledysku, co momentami przypomina „Climax”. Dla fanów tanecznych klimatów pojawi się coś jeszcze – „A potem tańczyliśmy” – historia Irakli, który dołącza do gruzińskiej grupy baletowej. W kraju tym, taniec mężczyzny jest jednocześnie emanacją siły i kontroli nad emocjami. Nowy członek zespołu jest tańczy jednak w zupełnie inny sposób, przewracając jednocześnie świat Meraba do góry nogami, ponieważ oprócz nowego rywala, zyskuje nowy obiekt pożądania.

Wielkimi krokami zbliża się również „Niedosyt” z Haley Bennett, opowiadający historię zamożnej rodziny, która to wywiera zbyt wielką presję na Hunter, będącą jednocześnie w ciąży. W odpowiedzi na narzuconą kontrolę, kobieta wykształca w sobie mechanizm obronny – zaczyna połykać niewielkie przedmioty. Daje jej to uczucie satysfakcji, która niestety prowadzi do konfliktów w jej małżeństwie.

Na większych ekranach pojawią się „Nowi Mutanci”, czyli nowe dzieło duetu Fox&Marvel. Tym razem producenci poszli w kierunku horroru – rzecz się dzieje w szpitalu psychiatrycznym, gdzie przetrzymywana jest grupa młodych mutantów, którzy pod wpływem dziwnych wydarzeń, będą musieli stanąć do walki o przetrwanie.

Ze świata festiwalowego, do 7 polskich miast przybyła 17. edycja największego festiwalu kina dokumentalnego – Millenium Docs Agaisnt Gravity. W tym roku jest on organizowany pod hasłem „Z czułości do światła”. Rozpoczął się 4. września i potrwa do najbliższej niedzieli.

Reklama