Top Model powraca z hukiem, impetem i tupetem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

2 września miał premierę pierwszy odcinek 9. już serii popularnego programu Top Model. Twórcy poradzili sobie nad wyraz dobrze, ponieważ zaraz po emisji w mediach zawrzało. Dlaczego?

Na castingu pojawiła się bowiem modelka, której figura były odmienna od przyjętej przez standardy modowego świata. Kości nie wybijały się ponad skórę, a ciało było (według niektórych) zbyt pełne. Chodzi o Agatę Wiśniewską, która, jak się okazało, jest już modelką. Modelką plus size.

Dlaczego pojawiła się w programie? To było jedne z pytań jurorów. Agata, mimo że rozpoczęła już swoją przygodę w świecie mody, chciała jednak zwrócić uwagę na problem, istniejący w niej od lat. W branży modowej nadal często modelki są zmuszane do dopasowywania się do rygorystycznych standardów.

I za tymi standardami jest prawdopodobnie jeden z jurorów, słynący ze swoich kąśliwych komentarzy. Marcin Tyszka stwierdził, że dziewczyna mogłaby zmienić coś w swojej sylwetce, a mianowicie – „dwa rozmiary”. Odpowiedź nie spodobała się internautom, którzy w dużej mierze stanęli murem za uczestniczką.

Modelki plus size wkradły się do świata projektantów już kilka, a nawet kilkanaście lat wcześniej. W amerykańskiej edycji telewizyjnego show Whitney Thompson wygrała z innymi uczestniczkami w 2008 r. W 2017 r., natomiast, na nowojorskim fashion weeku pojawiło się aż 27 modelek o pełniejszych kształtach (m.in. u Michaela Korsa, Christiana Siriano i Prabala Gurunga). Rok temu nawet w Victoria’s Secret postanowiono zatrudnić Ali Tate.

Jak widać jednak, na polskiej arenie dopiero zaczynają kiełkować zmiany. Jednak cały harmider wokół komentarza fotografa zdecydowanie zwraca uwagę na istotę problemu. Na ten moment Agata Wiśniewska przeszła do kolejnego etapu i ma realną szansę na udowodnienie swoich racji. A kolejny odcinek (nadal jeszcze castingowy) będzie można zobaczyć już w przyszłą środę na antenie TVN.

 

Reklama

Warszawskie muzea

Muzealny szał centralnej Polski W związku z poluzowaniem koronawirusowych obostrzeń,