Skutki uboczne leków częstsze u kobiet? To wynik testowania tylko na mężczyznach

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Nowe badania z UC Berkeley i University of Chicago wyjaśniają, dlaczego kobiety statystycznie częściej skarżą się na niepożądane efekty leków. Historyczne dawkowanie było oparte na badaniach klinicznych, w których udział brali mężczyźni.

Po przeanalizowaniu danych z kilku tysięcy artykułów w czasopismach medycznych, naukowcy znaleźli dowody na różnicę między dawkami 86 różnych leków, zatwierdzonych przez Federalną Administrację Leków.

Kobiety w badaniach Zuckera i Prendergasta otrzymały dokładnie taką samą dawkę, jak mężczyźni, miały jednak wyższe stężenie substancji we krwi, a eliminacja leku z organizmu zajęła więcej czasu. W ponad 90% przypadków, to właśnie kobiety doświadczały gorszych skutków ubocznych (np. nudności, bóle głowy, deficyty poznawcze, drgawki, wady serca, depresja).  Stwierdzono u nich dwukrotnie częstsze występowanie reakcji niepożądanych niż u mężczyzn

Przepisywanie leków jest aktualnie ujednolicone. Naukowcy zalecają zmniejszenie dawek dla kobiet w przypadku szerokiej gamy leków.

Reklama

Pracodomie

Kiedy zamknęliśmy się w domach i własnych mikrokosmosach, była wiosna.