Wg badań zwolennicy przemocy na tle religii częściej twierdzą, że znają dogmaty nieistniejące w ich wierze

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Badania opublikowane w Social Psychological and Personality Science wskazują, że wiara w nieprawdziwe dogmaty religijne częściej występuje wśród osób agresywnych religijnie. Ci natomiast, którzy posiadają jakąś wiedzę na temat własnej religii, rzadziej wspierają agresywne działania w związku ze swoją wiarą.

– Mimo tego, że wielu cytuje Biblię, niewielu ją przeczytało. W związku z tym, religijne księgi są często błędnie cytowane lub cytowane w sposób, który wspiera osobiste uprzedzenia i/lub spaczony sposób widzenia świata – mówi autor badania Daniel N. Jones, asystent profesora Uniwersytetu w Reno, w Nevadzie. – Nie tylko ludzie „wybierają” historie z ksiąg różnych religii, by wesprzeć swój pogląd na świat, ale także niedokładnie sytuują przekaz i interpretację Świętej Księgi. W związku z tym, chcieliśmy wykazać konsekwencje tej tendencji w stosunku do przesadnej pewności co do religijnych pism.

Podczas badań, zanalizowano wypowiedzi ponad 409 osób z USA, 351 z Iranu i 209 z Meksyku. Badanym w USA przedstawiono historie, które miały występować w chrześcijańskiej Biblii. Uczestnicy zostali następnie zapytani jak dobrze znają te przypowieści. Na ich nieszczęście, wiele z nich, takich jak przypowieść o Armii Siedemnastu, czy Świątyni Sorena nie występuje tak naprawdę w Świętej Księdze. Podobny eksperyment przeprowadzono w przypadku Koranu.

Badacze dowiedzieli się dzięki temu, że ci, którzy twierdzili, iż znają fałszywye koncepty religijne, częściej byli również skłonni do wspierania agresji na tle religijnym. Twierdzili również, że zastrzeliliby kogoś, gdyby wierzyli, że ich Bóg tak chce.

– Przesadna wiara w to w koncepty, które, według wierzących, wspiera ich Bóg albo to, co twierdzi ich Święta Księga jest toksyczna. W związku z tym, pokora jest tym czynnikiem, który potrzebny jest w wyciągnięciu najlepszych i życzliwych aspektów religii – twierdzi Jones – Dodatkowo, mimo tego, że jest to toksyczne, faktyczna wiedza albo przyznanie się do niewiedzy ma efekt odwrotny, łączy się z pokojowym usposobieniem.

Źródło

Reklama