Badania wskazują, że Ayahuasca wywołuje trwałe zmiany w mózgu już po pierwszym użyciu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Nowe badanie opublikowane w Journal of Psychopharmacology pokazuje, że już po pierwszym użyciu ayahuasci, w dwóch sieciach mózgowych powstają trwałe zmiany.

Specyfik jest mieszanką zawierającą DMT, czyli silnego leku psychodelicznego oraz inhibitorów monoaminooksydazy, wykorzystywanych często w leczeniu depresji. Napar zwykle przygotowywany z liści krzewu Psychotria viridis i kory winorośli Banisteriopsis caapi był używany od wieków przed rdzenne plemiona Amazonii.

Nowe badanie neuroobrazowania pokazuje, że ayahuasca może wywierać długotrwały wpływ na nastrój, zmieniając funkcjonalną łączność mózgu i sieci trybu domyślnego. Naukowcy wykorzystali funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego do analizy struktury mózgu około 50 zdrowych uczestników (dzień przed i jeden dzień po podaniu pojedynczej niewielkiej dawki ayahuaski lub substancji placebo). Żaden z uczestników nie miał wcześniej do czynienia z substancją psychoaktywną.

Zespół badaczy odkrył, że substancja ma wpływ na dwie ważne sieci mózgowe, które wspierają funkcje interoceptywne (przetwarzanie doznań cielesnych). Może to posłużyć jako podstawa do dalszego zbadania terapeutycznego potencjału substancji psychedelicznych w zaburzeniach nastroju i afektywnych.

Reklama