Amerykanie częściej zarażają się COVID-19 przez niezdrową dietę

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zły stan zdrowia Amerykanów wynika ze złej diety. Połowa dorosłych ma cukrzycę lub stan przedcukrzycowy. Najważniejsze czynniki pandemicznej hospitalizacji są związane z przewlekłymi chorobami, takimi jak nadciśnienie, choroby serca i otyłość.

Aktualnie w Stanach Zjednoczonych potwierdzonych jest ok. 4,75 mln zakażonych. 157 tys. osób zmarło z powodu zakażenia, tj. czyli prawie ¼ wszystkich zgonów na świecie.

Dieta Amerykanów opiera się w dużej mierze na produktach przetworzonych i niewielkiej ilości owoców i warzyw. Ponadto porcje serwowane w restauracjach i barach szybkiej obsługi są sporo większe niż standardowo przyjęte w UE.

W związku z szybkim tempem rozprzestrzeniania się COVID-19, Donald Trump wprowadził pakiet pomocowy, obejmujący darmowe testy na obecność wirusa oraz płatny 10-dniowy urlop. Jednak zgodnie z prognozą amerykańskich Centr Kontroli i Prewencji Chorób, do 22 sierpnia może umrzeć ponad 173 tysiące Amerykanów. Na zmianę diety zdecydowanie jest już trochę za późno, ale może do czasu kolejnej epidemii odpowiednie kroki zostaną poczynione.

Reklama