W kosmos na wakacje. Załoga SpaceX wróciła na Ziemię!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

W niedzielę, dwóch astronautów zakończyło swój wakacyjny wyjazd i powróciło na Ziemię w pierwszym komercyjnie zbudowanym statku kosmicznym. Być może już w przyszłym roku loty będą dostępne dla turystów.

Mężczyźni wrócili dwa miesiące po wystrzeleniu z Florydy. Kolejni członkowie załogi SpaceX są już w trasie, a ich powrót zaplanowany jest na przyszły miesiąc.

Podróż zakończyła się na Zatoce Meksykańskiej. W przeciągu pół godziny po wodowaniu, kapsuła została wyciągnięta na pokład statku ratunkowego z ponad 40-osobowym personelem ratunkowym. Cała ekipa ratunkowa przeszła dwutygodniową kwarantannę, aby zapewnić bezpieczeństwo członkom w trakcie pandemii.

Wystąpiła jednak jedna potencjalnie niebezpieczna sytuacja. Po znalezieniu się pojazdu w wodzie, łodzie dryfujące wokoło zaczęły zbyt blisko podpływać. Jim Bridenstine, administrator NASA obiecał w przyszłości ulepszyć system kończenia podróży.

Doug Hurley i Bob Behnken zostali powitani przez Donalda Trumpa oraz Mike’a Pence’a. Uradowany prezydent opublikował podziękowania na swoim Twitterze.
Jeżeli kolejna misja zakończy się sukcesem, za rok być może będzie można polecieć w kosmos na wakacje.

Reklama